
MOQ 10-8TB WD BLACK SN850X NVME SSD WITHOUT HEATSINK
MOQ 10-8TB WD BLACK SN850X NVME SSD WITHOUT HEATSINK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 8 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- The write speed of 6600 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- With the remarkable reading speed of 7200 MB/s enjoy faster boot times and significantly improved overall computing performance
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Solid State Drive offers a cost-effective storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built for elite gaming.
Crush load times and slash throttling, lagging, and texture pop-ins with the WD_BLACK SN850X NVMe™ SSD. Available in capacities of 1TB up to 8TB, this gaming drive is built for top-tier performance. With 7,300MB/s speeds (1TB - 4TB models) and a heatsink option to maintain performance, you can enjoy your favorite games without worrying about lag. Plus, the downloadable WD_BLACK Dashboard (Windows® only) can automatically turn on Game Mode 2.0 features. The WD_BLACK SN850X NVMe™ SSD delivers a smooth, fast experience -and the innovations that let you compete at your absolute peak.
Gain the Ultimate Gaming Edge
Insane speeds up to 7,300 MB/s (1TB - 4TB models) deliver top-tier performance with ridiculously short load times - for the elite gaming experience you've been waiting for.
Heatsink for the Win
All capacities have an optional heatsink version that's not only eye-catching, but also helps your rig maintain peak performance through your most intense gaming sessions.
More Room for More Games
Capacities up to 8TB built with Western Digital TLC 3D NAND, means you get to keep more games at the ready - and get into the action even faster.
Do more with WD_BLACK Dashboard
The downloadable WD_BLACK Dashboard (Windows® only) monitors your drive's health, lets you customize your RGB lighting, and, exclusively on the SN850X SSD, enables Game Mode 2.0 to transform your gaming experience.
Future-forward features
The WD_BLACK SN850X SSD boasts a powerful suite of features, including Predictive Loading, Overhead Balancing, and Adaptive Thermal Management.
DirectStorage Supported
Improve load times and get precious time back with Microsoft® DirectStorage technology.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.2" |
| Length | 3.2" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | BLACK SN850X NVMe SSD - 8TB, Without Heatsink |
| Product Type | Solid State Drive |
| Compatibility | <p>Sony Playstation 5</p> |
| Product Model | WDS800T2X0E-00CDD0 |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Family | Black SN850X |
|---|---|
| Product Series | SN850X |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Endurance (TBW) | 4800 TB |
| Random 4KB Read | 1200000IOPS |
| Device Supported | Gaming Console |
| Random 4KB Write | 1200000IOPS |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.30 oz |
| Maximum Sequential Read | 7.03 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | WDS800T2X0E-00CDD0 |
| Maximum Sequential Write | 6.45 GB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 7200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6600 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 7200 MB/s (56.3 Gbit/s) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - CSSD and similar brands


MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5

MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN

MOQ 10-1TB SATA WD RED M.2
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

