
MOQ 10-2TB WD BLACK PCIE GEN4 M.2
MOQ 10-2TB WD BLACK PCIE GEN4 M.2
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- The write speed of 6600 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- PCI Express NVMe x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- With the remarkable reading speed of 7300 MB/s enjoy faster boot times and significantly improved overall computing performance
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
- Solid State Drive features non-volatile memory, enhancing your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HIGH-PERFORMANCE NVMe™ STORAGE WITH PCIe® GEN4 TECHNOLOGY
Crush load times and slash throttling, lagging, and model pop-ins with the WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD, the purposebuilt gaming drive that lets you compete at your absolute peak.
Get the ultimate gaming edge over your competition with insane speeds up to 7,300 MB/s for top-level performance and ridiculously short load times.
Soup up your gaming experience with extremely low latency that loads graphics fast with minimal stutter and lagging for smooth, satisfying action.
A range of capacities from 1TB to 4TB means you get to keep more of today's games that can take up 200GB or more of storage.
The 1TB and 2TB drives offer optional RGB lighting plus a heatsink to help maintain peak performance through the most intense gaming sessions.
Game Mode 2.0 serves up even more PC performance-boosting features like load prediction to ready game assets for fast in-game loading.
Output approaching the limits of the PCIe® Gen4 interface helps you get ultra-fast performance out of your storage and system components.
PRODUCT FEATURES | GET THE ULTIMATE GAMING EDGE
Insane speeds up to 7,300 MB/s deliver top-tier performance with ridiculously short load times for the elite gaming experience you've been waiting for.
SOUP UP YOUR RIG
Extremely low latency loads graphics fast with minimal stutter and lagging for an incredibly smooth, satisfying gaming experience.
MORE ROOM FOR MORE GAMES
Today's A-list titles can take up to 200GB or more of storage. A range of capacities from 1TB to 4TB means you get to keep more games at the ready and get into the action fast.
HEATSINK FOR THE WIN
The WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD 1TB and 2TB drives have an optional heatsink version that not only looks awesome but also helps your rig maintain peak performance through the most intense gaming sessions.
GAME MODE 2.0
The latest version of Game Mode serves up even more PC performanceboosting features like load prediction to ready game assets for fast in-game loading.
NEAR-MAX PCIe® GEN4 SPEEDS
The WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD delivers output approaching the limits of the PCIe® Gen4 interface to help you get ultra-fast performance out of your storage and system components.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.1" |
| Length | 3.1" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | BLACK SN850X NVMe SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | PlayStation 5 |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Model | WDS200T2X0E-00BCA0 |
|---|---|
| Product Family | Black SN850X |
| Product Series | SN850X |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Endurance (TBW) | 1200 TB |
| Random 4KB Read | 1200000IOPS |
| Device Supported | Desktop PC |
| Random 4KB Write | 1100000IOPS |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.26 oz |
| Maximum Sequential Read | 7.13 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe x4 |
| Manufacturer Part Number | WDS200T2X0E-00BCA0 |
| Maximum Sequential Write | 6.45 GB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 7300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6600 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - CSSD and similar brands


MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5

MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN

MOQ 10-1TB SATA WD RED M.2
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

