MODERN AM242TP 1M-1093US 23.8/TOUCH/I7/32GB/1TB/BLK/W11H/1Y
MODERN AM242TP 1M-1093US 23.8/TOUCH/I7/32GB/1TB/BLK/W11H/1Y
Key Features
- 16-core hybrid architecture in Core 7 delivers high-speed multitasking and responsiveness for gaming content creation and productivity
- 32 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- The all-in-one's 23.8" 1920 x 1080 display delivers expansive visuals with high-resolution clarity for precise detail across creative and professional tasks
- All-in-One Computer delivers efficient system performance and streamlined operation designed for consistent desktop computing across standard workloads
- Windows 11 Home OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Desktop form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Be Your Window To The World
Modern AM242TP Series
Business & Productivity All-in One PC
Work with a positive attitude and live in freedom.
The Modern AM242 Series is renowned for enhancing productivity.
Whether you are running a personal studio, managing a YouTube channel, or brainstorming ideas for a business, it can bring your ideas and imagination to life.
OPPORTUNITY TO THE WORLD FOR YOUR E-COMMERCE
It is indispensable to have a stable data & information platform for your growing E-commerce/ M-commerce.
DDR5 DUAL-CHANNEL MEMORY
DDR5 memory with dual-channel can enhance work efficiency and quality, processing large amounts of data and complex multitasking quickly and reducing waiting times and delays.
MSI AI ENGINE
MSI AI Engine automatically detects user scenarios and adjusts performance, sound effects, and display mode accordingly, eliminating the need for manual adjustments.
MSI Cloud Center | FAST, SECURE & WIRELESS BACKUP
Fast, secure, and wireless backup & download between your PC and mobile devices. Transfer files, photos, videos, and more between your PC, Android, and iOS device faster and easier than a cabled connection. You can make these files accessible to your family or team members, or you can also make files as private as you want. The decision is in your hands.
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 21.3" |
| Height | 21.1" |
| Webcam | Yes |
| Chipset | Intel |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | MSI |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Desktop |
Show all 71 specsShow fewer
| HDMI (Rear) | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | MSI |
| Product Line | Modern |
| Product Name | Modern AM242TP 1M-1093US All-in-One Computer |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Sound System | DTS Surround |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | Modern AM242TP 1M-1093US |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core 7 |
| Product Family | Modern AM242TP 1M |
| Product Series | AM242TP 1M |
| Infrared Camera | Yes |
| Processor Model | 150U |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Package Contents | <ul><li> Modern AM242TP 1M-1093US All-in-One Computer</li><li> AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 12 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 13.58 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MAM242TP1M1093 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Limited Warranty Duration | 12 Month |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in I-COMP from MSI - SYSTEMS and similar brands

MODERN AM242TP 1M-1099US 23.8/TOUCH/I3/8G/512GB/BLK/W11H/1Y

MODERN AM242TP 1M-1200US 23.8/TOUCH/I3/8G/512GB/WHT/W11H/1Y

MODERN AM242TP 1M-1098US 23.8/TOUCH/I3/8GB/512G/BLK/W11P/3Y
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



