MODERN AM242TP 1M-1095US 23.8/TOUCH/I5/16GB/1TB/BLK/W11P/3Y
MODERN AM242TP 1M-1095US 23.8/TOUCH/I5/16GB/1TB/BLK/W11P/3Y
Key Features
- 24" FHD IPS Touchscreen Display for vibrant color and intuitive interaction
- Intel® Core™ 5-120U ensures smooth performance for increased productivity
- Windows Hello enabled webcam w/ cover provides a secure way to login
- dTPM 2.0 provides hardware-level encryption for sensitive data
- Adjustable stand for optimal ergonomics
- Windows 11 Pro for maximum productivity and security
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Modern AM242 Series enhances productivity and empowers dreams. Whether you're starting a business or looking to expland your capabilities, the Modern Series All-in-One Desktops provide an Intel® Core™ processor and a touchscreen to effortlessly make your ideas a reality.
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 21.3" |
| Height | 21.1" |
| Webcam | Yes |
| Chipset | Intel |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | MSI |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Desktop |
Show all 69 specsShow fewer
| HDMI (Rear) | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | MSI |
| Product Line | Modern |
| Product Name | Modern AM242TP 1M-1095US All-in-One Computer |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Sound System | DTS Surround |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | Modern AM242TP 1M-1095US |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core 5 |
| Product Family | Modern AM242TP 1M |
| Product Series | AM242TP 1M |
| Infrared Camera | Yes |
| Processor Model | 120U |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>Modern AM242TP 1M-1095US All-in-One Computer</li><li>Wireless Keyboard and Mouse</li><li>Adjustable Stand</li><li>Power Adapter</li> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 12 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 13.58 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MAM242TP1M1095 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in I-COMP from MSI - SYSTEMS and similar brands

MODERN AM242TP 1M-1099US 23.8/TOUCH/I3/8G/512GB/BLK/W11H/1Y

MODERN AM242TP 1M-1200US 23.8/TOUCH/I3/8G/512GB/WHT/W11H/1Y

MODERN AM242TP 1M-1098US 23.8/TOUCH/I3/8GB/512G/BLK/W11P/3Y
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



