California Proposition 65 Warning
CUBI N ADL-005US PENTIUM 4GB 128GBSSD BLK W11PE
CUBI N ADL-005US PENTIUM 4GB 128GBSSD BLK W11PE
Key Features
- Intel Pentium 1 GHz processor handles daily tasks like browsing, streaming, and document work with dependable performance
- 4 GB memory delivers responsive multitasking performance and supports everyday computing with efficient application handling
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- 128 GB HDD offers sufficient capacity for storing essential documents, videos, music, and everyday files
- Intel UHD Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Resilient and Pioneering | Spirit of Your Business
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products.
Small But Powerful
Compact and versatile, this 0.66-liter mini PC is ideal for small workspaces, home entertainment sets, and a variety of industries.
Efficient and Stable:Cubi N, the Energy-Saving Solution.
With built-in UHD Graphics, 4 cores, and 4 threads, Cubi N save more power and energy source while satisfying your usage requirements with only 6W TDP.
Support up to Three Displays in 4K Resolution
With HDMI™, DP, and Type-C port, Cubi N allows you to extend to three monitors to preview your E-commerce content & data at home or in the office, enhancing your efficiency.
Limitless Wireless Connection | MSI Cloud Center+ Wifi
Fast, secure, and wireless backup & download between your PC and mobile devices. Transfer files, photos, videos, and more between your PC, Android, and iOS devices faster and easier than a cabled connection. You can make these files accessible to your family or team members, or you can also make files as private as you want. The decision is in your hands.
HW TPM 2.0 Support
dTPM 2.0 (Trusted Platform Module) technology is designed to provide hardware-based, security-related functions.You can store your sensitive data & passwords by encryption keys for advanced security.
USB 3.2 Type-C Connect All You Need
Type C offers a universal solution for connecting devices with high-speed data transfer, display capabilities, and charging functionality. It's a game-changer for device compatibility and connectivity, enabling easy data transfer and device powering.
Tech Specs
| Depth | 4.6" |
|---|---|
| Width | 4.4" |
| Height | 1.8" |
| Chipset | Intel |
| LAN Model | RTL8111H |
| Brand Name | MSI |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Product Line | Cubi N |
| Product Name | Cubi N ADL-005US Desktop Computer |
Show all 53 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | Cubi N ADL-005US |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Pentium |
| Product Family | Cubi N |
| Processor Model | N200 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li> Cubi N ADL-005US Desktop Computer</li><li> Power Adapter</li></ul> |
| Country of Origin | United States |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 3.70 GHz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CUBNADL005 |
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Hard Drive Capacity | 128 GB |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from MSI - SYSTEMS and similar brands

CUBI N ADL-048US CELERON/4GB/128GBSSD/BLK/W11P/3YAR

CUBI 5 12M-015BUS BAREBONE I5 BLK

CUBI NUC 1M-011US I3-100U/8GB/500GB/BLK/W11H/1Y
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

