
KVM-OVER-IP TX - DH DVI-D USB 2 EMERALD PE DH HD DVI KVM OVER IP T
KVM-OVER-IP TX - DH DVI-D USB 2 EMERALD PE DH HD DVI KVM OVER IP T
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Industry-Leading KVM
Emerald® PE provides users with a seamless desktop experience anywhere on a TCP/IP network while allowing the actual hardware to be stored in a corporate data center or in the cloud. This robust solution is easy to deploy on standard corporate networks and even across WANs. PE enables the same experience of a desktop PC even for media-rich applications, like video and photo editing.
Emerald PE supports multiple setups: It allows you to link transmitters and receivers in a point-to-point KVM extension over CATx up to 100 meters or even farther using an IP or WAN connection. Or connect multiple transmitters and receivers to an Emerald or IP switch to create a matrix switching setup.
Your Emerald KVM network may start small with a point-to-point extension, but it's infinitely scalable to meet your future needs just by adding endpoints, with no extra chassis or cards required. PE supports up to 32 endpoints with no additional KVM management appliance. For larger deployments, use Boxilla® to manage your enterprise KVM network centrally.
Headache-Free Migration and Scaling
Emerald makes your migration painless, enabling you to scale access infinitely and gradually across buildings, campuses, and more using your existing network infrastructure.
Outstanding Video Quality
Emerald PE supports pixel-perfect HD DVI video with resolutions up to 1920 x 1080. This makes it an ideal solution for applications that require the highest video quality, like medical imaging and control rooms.
Virtualization Support
Emerald PE simplifies access to both physical and virtual servers with high-performance connectivity to virtual machines, supporting VMware® and Microsoft® HyperV®, using RDP 8.1 and RemoteFX.
Simple System Management
Manage bandwidth and user access, deploy new endpoints, update firmware, and more. Emerald PE can be managed via the receiver's OSD or the central KVM management platform Boxilla. Boxilla is a hardware-based management appliance that features a user-friendly, browser-based GUI.
Fail-Safe Operation
Your 24/7 operation requires network resilience. Use the redundant network ports on the Emerald PE units to provide continuous, uninterrupted operation in the event one network experiences loss of service. Connect the endpoints through either two alternative direct links, a direct link, and a network connection or two independent networks.
Power
Emerald PE supports powering receiver units via an external PSU.
Works Perfectly with Other KVM Systems
Emerald works seamlessly with the rest of the Emerald product family and these popular Black Box KVM product families:
- DKM proprietary, direct-connect KVM system
- Freedom II Multi-Monitor Switch with Glide and Switch technology
- ControlBridge, our system for one-touch, multisystem control
- Boxilla KVM Manager
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Emerald® |
| Device Type | KVM Extender |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Name | PE KVM-over-IP - DVI-D, USB 2.0, Audio, Dual Network Ports RJ45 and SFP |
| Product Type | KVM Extender Transmitter |
| Input Voltage | 100 V AC |
| Product Model | EMD2002PE-T-R2 |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 34 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>PE KVM-over-IP - DVI-D, USB 2.0, Audio, Dual Network Ports RJ45 and SFP</li><li>1 x 12-VDC Power Supply And Power Cord</li><li>1 x DVI Cables (Dual-Head)</li><li>1 x USB 2.0 Type B Cable</li></ul> |
| Country of Origin | Ireland |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Consumption | 7.50 W |
| Transmitter Depth | 5.79" |
| Transmitter Width | 7.62" |
| Platform Supported | Windows |
| Transmitter Height | 1.32" |
| Data Link Protocols | TCP/IP |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of DVI Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | EMD2002PE-T-R2 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.04 lb |
Related Products
More in HREC from BLACK BOX CORPORATION and similar brands
More from BLACK BOX CORPORATION
Other products available from this brand

15FT RD CAT5E 100MHZ ETHERNET P ATCH CABLE UTP PVC

15FT WH CAT5E 100MHZ ETHERNET P ATCH CABLE UTP PVC

3FT BLACK CAT6 SLIM 28AWG PATCH CABLE 250MHZ UTP CM SNAGLESS

1FT WHITE CAT6 SLIM-NET PATCH CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

