KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Intuitive scanning at your fingertips
ScanSnap iX1600 is the evolved flagship model of the ScanSnap series, enabling scanning at higher speeds of 40 ppm/80 ipm (A4-size documents, color, 300dpi). It comes with the all-familiar 4.3-inch touch screen to bridge the gap where the physical and digital meets. The device comes with Wi-Fi connectivity, making it the perfect model for team sharing and combined use with cloud services.
- Intuitive 4.3-inch touch screen
- Wi-Fi (2.4 / 5GHz*)compatibility
- Speedy scans up to 40 ppm/80 ipm (A4-size documents, color, 300dpi)
- 50 sheets Automatic Document Feeder (ADF)
- For both individual and team use
- Ultrasonic Sensor and high-quality Brake Roller for stable feed
- Receipt Guide provides stable scanning for inconsistent paper sizes
- Streak Reduction producing clean images
- Best experiences with ScanSnap Home
- Conventional software ScanSnap Manager also available
- Connect to ScanSnap Cloud without the PC
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | B5 - 6.93" x 9.84" |
| Media Type | Postcard |
| Scan Color | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Product Line | ScanSnap |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Name | ScanSnap iX1600 ADF/Manual Feed Scanner |
|---|---|
| Product Type | ADF/Manual Feed Scanner |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | iX1600 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Manufacturer Part Number | PA03770-B401 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows 8.1 (32-bit/64-bit) |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


