KIT FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
KIT FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
Key Features
- Adobe Acrobat Pro DC - The most complete PDF solution for today's multi-device, connected world.
- Top 3 reasons to get Adobe Acrobat Pro DC.
- 1. Powerful features: Get it all with Acrobat Pro DC, including the tools you need like edit, convert, review and sign.
- 2. Works across devices: Save time with access to the best PDF tools everywhere you go - available on desktops, phones, tablets, and web.
- 3. Trusted and secure: Safeguard your documents and reduce risk with advanced security features and password protection.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ScanSnap iX1500 Deluxe edition includes a 1-Year Acrobat Pro DC license. The world's leading PDF software, Adobe Acrobat Pro DC enables users to convert, edit, review and track documents in PDF formats. These documents can then be exported to Excel, Word or PowerPoint, and they can be edited, tracked and easily searched.ScanSnap iX1500's ScanSnap Home combines all your favorite functions into one interface. Easily manage, edit, and utilize scanned data from documents, receipts, business cards, photos and more all in one application. Documents are automatically recognized and grouped according to document type (receipts, photographs, business cards etc.).
Intuitive scanning at your fingertips
The ScanSnap iX1500 is the flagship model of the ScanSnap Series, capable of digitizing large volumes of papers quickly. It simplifies the scanning process for a variety of documents, making it easy to digitalize your life. You can be more efficient and productive, focusing on the things that matter the most.
What it does is complex, how you use it is simple. Its wireless connectivity, an intuitive touch screen and advanced software, "ScanSnap Home" , enable you to do anything from scanning papers, converting them into fully editable files, to utilizing data in your commonly used applications. With its various automation functions, it intelligently adapts to your preferences and continues to evolve around your needs, enabling you to work in a smarter way.
- Touch screen for various tasks
- Perfect fit for both personal and sharing use
- Refined design
- Fast 30 ppm color scanning
- 50 sheets Automatic Document Feeder (ADF)
- Easily scan receipts and business cards with the included receipt guide
- Manual Scan mode allows easy scanning thicker and overlapping documents
- Dust Detection and Streak Reduction for clean images
- Scan wirelessly to PC, Mac, iOS or Android mobile devices
- Best experiences with ScanSnap Home
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A4 - 11.69" x 16.54" |
| Media Type | Photo |
| Scan Color | Grayscale |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Product Line | ScanSnap |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Name | ScanSnap IX1500 Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | IX1500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>ScanSnap IX1500 Sheetfed Scanner</li> <li>Welcome Guide</li> <li>Safety Precautions</li> <li>AC Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>USB Cable</li> <li>Receipt Guide</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CG01000-299401 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE

KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

