KIT FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ScanSnap S1500 provides Windows users an effective way to greatly reduce paper clutter, storage space, and security risk associated with unmanaged paperwork at home or office. Even better, documents scanned by ScanSnap take on a higher level of accessibility and usefulness once liberated into the digital realm.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6.2" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A6 |
| Media Type | Plain Paper |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Power Source | AC Supply |
| Product Line | ScanSnap |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Name | ScanSnap S1500 Deluxe Bundle Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | S1500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Package Contents | <ul><li>ScanSnap S1500 Deluxe Bundle Sheetfed Scanner</li><li>AC cable</li><li>AC adapter</li><li>USB cable (2.0)</li><li>Getting Started</li><li>Safety Precautions</li><li>ScanSnap Carrier Sheet</li><li>DVD-ROM including setup and software</li></ul> |
| Image Sensor Type | CCD |
| Software Included | <ul><li>ScanSnap Organizer V4.0</li><li>CardMinder V4.0</li><li>Adobe Acrobat 10 Standard</li><li>ABBYY FineReader for ScanSnap 4.0 PC Edition</li><li>Rack2-Filer V5.0</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 6.62 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03586-B015 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 20 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SC-ADF from FUJITSU - SOURCING and similar brands

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



