
KIT FUJITSU FI-7140 ROBUST GENE OFFICE DESKTOP COLOR DUPLEX
KIT FUJITSU FI-7140 ROBUST GENE OFFICE DESKTOP COLOR DUPLEX
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
fi-7180
Fast and compact
The fi-7180 has been introduced to support increasingly diverse business related document capture routines at the desktop of individual knowledge workers or small workgroups. Simple, productivity-boosting operation virtually eliminates training requirements, both when using the scanner for regular document management routines as well as when using latest "ScanSnap Manager for fi Series scanners" software to accomplish individual ad hoc tasks.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.7" |
| Width | 11.8" |
| Height | 6.4" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Media Type | Plain Paper |
| Scan Color | Color |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Large Format | No |
Show all 32 specsShow fewer
| Manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | Fi-7180 Workgroup Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | Fi-7180 |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Image Sensor Type | CCD |
| Platform Supported | PC |
| Display Screen Type | LCD |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Manufacturer Part Number | PA03670-B001 |
| Optical Resolution (dpi) | 300 |
| Operating Power Consumption | 42 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.80 W |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 160 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 160 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 80 |
Related Products
More in SC-ADF from FUJITSU - SOURCING and similar brands

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


