
KIT FUJITSU FI-6104Z SCANNER DOCUMENT SHEETFEED DUPLEX
KIT FUJITSU FI-6104Z SCANNER DOCUMENT SHEETFEED DUPLEX
Key Features
- Sheetfed scanner is a good choice for scanning large documents
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Small businesses and distributed scanning applications are the ideal market for this sheet fed, full 24 bit colour, duplex scanner. With a recommended daily duty cycle of up to 6000 A4 documents per day and the ability to scan at 60ppm / 120 ipm in mono or 40ipm / 80 ipm in full 24 bit colour.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| SCSI | Yes |
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.9" |
| Height | 6.2" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A8 - 2.91" x 2.05" |
| Media Type | Thick Paper |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
Show all 40 specsShow fewer
| ADF Capacity | 50 Sheets |
|---|---|
| Large Format | No |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | Document Scanners fi-6140Z |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | fi-6140Z |
| Product Family | fi |
| Product Series | fi |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Image Sensor Type | CCD |
| Software Included | <ul><li>TWAIN Driver</li><li>ISIS Driver</li><li>Kofax VRS Professional</li><li>Software Operation Panel</li><li>Error Recovery Guide</li><li>ScandAll PRO V2</li><li>ScandAll PRO V2 ScanSnap mode Add-in</li><li>Scan to Microsoft SharePoint</li><li>ABBYY Fine Reader for ScanSnap</li><li>QuickScan Pro (trial)</li><li>Scanner Central Admin</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Manufacturer Part Number | PA03630-B001 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Operating Power Consumption | 42 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 6.20 W |
| Interpolated Resolution (dpi) | 1200 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
Related Products
More in SC-ADF from FUJITSU - SOURCING and similar brands


KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


