KBD_BO SPLIT KBD-US ENGLISH A1
KBD_BO SPLIT KBD-US ENGLISH A1
Key Features
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Enjoy the freedom of RF wireless connectivity easily found in most of the devices
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Split Layout keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo Go Wireless Split Keyboard is a revolution in workplace comfort designed to reduce the strain on your forearms, hands, and shoulders. Sculpted using the latest ergonomic science, the keyboard features strain-reducing vertical tenting and a negative tilt that ensure your posture is correctly aligned at all times so you can maintain focus and productivity for longer. Plus, it improves your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key.
Key Details:
- Human-inspired True Ergonomic split keyboard
- 13-degrees splay for straight typing, comfortable neck and shoulders
- 11-degrees vertical tenting for more natural typing posture
- 4-degrees negative tilt riser to reduce wrist pain
- Tactile and responsive, scissor switch keys
- Treated cork palm rest, soft cushion to reduce palm wrist strain
- The Keyboard with Copilot Key, the Copilot in Windows is an AI-powered intelligent assistant. When Copilot is not available or enabled on the device, pressing the Copilot key will launch Windows Search
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Brand Name | Lenovo |
| Keys Style | Island Style Keys |
| Color Family | Gray |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Package Type | Retail |
| Power Source | Battery |
| Product Line | GO |
| Product Name | Go Wireless Split Keyboard AI - US English |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Storm Gray |
Show all 35 specsShow fewer
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
|---|---|
| Number of Keys | 88 |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Go Wireless Split Keyboard AI - US English</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB-A Unified Pairing Receiver</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Maximum Battery Life | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 1.96 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 10.04" |
| Battery Size Supported | AA |
| Keyboard/Keypad Height | 1.89" |
| Keyboard/Keypad Length | 18.23" |
| Keyboard/Keypad Features | Split Layout |
| Manufacturer Part Number | 4Y41R64755 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CCB</li><li>CE</li><li>TUV Mark</li><li>cTUVus</li><li>FCC ID</li><li>IC</li><li>IMDA</li><li>NBTC(SDoC)</li><li>SIRIM</li><li>NTC</li><li>TRA</li><li>BIS</li><li>WPC</li></ul> |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Additional Warranty Information | <p>Customer Replaceable Unit (CRU)</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands

KBD_BO KB LIGHT BT US

DESKTOP USB KEYBOARD

WIRED KEYBOARD .
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



