KBD_BO KB LIGHT BT US
KBD_BO KB LIGHT BT US
Key Features
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The Bluetooth wireless connectivity helps reduce the clutter of wires
- The plunger key switch technology offers comfortable and silent typing with durability, cost-effectiveness, and better lifespan guaranteed
- Swift Pair keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Quickly and easily connect with the notebook
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for modern professionals and tech enthusiasts, Lenovo Self-Charging Bluetooth Keyboard features advanced technology that sets a new standard in energy conservation. Its remarkable innovation lies in its battery-free design, using the ambient light to provide the energy, which operates seamlessly using ambient lighting due to its superior low power consumption. The Bluetooth connectivity ensures a stable connection with up to three devices simultaneously. Additionally, the product is crafted from 95% post-consumer recycled plastic, reflecting a strong commitment to environmental sustainability.
Tech Specs
| Brand Name | Lenovo |
|---|---|
| Keys Style | Island Style Keys |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Name | Self-Charging Bluetooth Keyboard-US English |
| Product Type | Keyboard |
| Compatibility | <p><b>Lenovo ThinkPad Notebooks:</b></p><ul><li>T16g Gen 3 21V5</li><li>T16g Series - T16g G3</li></ul> |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | No |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
Show all 34 specsShow fewer
| Number of Keys | 108 |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li>Self-Charging Bluetooth Keyboard-US English</li><li>Warranty Poster</li><li>Specific Poster</li></ul> |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Charging Interface | USB Type C |
| Platform Supported | PC |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Maximum Battery Life | 1 Month |
| Post-consumer-waste% | 95% |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.94" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.63" |
| Keyboard/Keypad Length | 16.54" |
| Keyboard/Keypad Features | Fast Charge |
| Manufacturer Part Number | 4Y41R69489 |
| Certifications & Standards | <ul><li>BQB</li><li>BQB QDID Purchase</li><li>SRRC</li><li>ANATEL</li><li>UKCA</li><li>CE</li><li>RED</li><li>EAC</li><li>UkrSEPRO</li><li>TCRA</li><li>RCM SDOC</li><li>BIS</li><li>WPC</li><li>TRC</li><li>ICASA</li><li>Maghreb</li><li>ECAS</li><li>ATT</li><li>CONATEL</li><li>URSEC</li><li>IFETEL</li><li>NOM-019</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Additional Warranty Information | <p>Customer Replaceable Unit (CRU)</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in KEYB from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands

KBD_BO SPLIT KBD-US ENGLISH A1

DESKTOP USB KEYBOARD

WIRED KEYBOARD .
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



