
JABRA PERFORM 45 MONO HEADSET
JABRA PERFORM 45 MONO HEADSET
Key Features
- Up to 20 hours Push-to-Talk usage
- Small, lightweight, and discreet
- Easy to set up and intuitive to use
- Crystal-clear sound quality
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Own the retail floor
Retail store associates are the glue that holds the whole operation together. Missing stock? You're there. Spillage? No stress. The last size 8 is on the mannequin? Not for long.
You're the customers' real heroes. We're just here to take care of the tech.
SMALL. LIGHTWEIGHT. DISCREET. | Service with a smile
From the shop floor, to the checkout, to the stockroom, the last thing you want is a heavy headset weighing you down. Perform 45 is designed to be different.
Firstly, it fits perfectly and discreetly around whichever ear you prefer, so you always look approachable to customers. It comes with three sizes of EarGels™, to find your perfect fit, and since it only weighs 18g, it'll help you make light work of even the longest shifts.
With Perform 45, you're always ready to help your colleagues and your customers.
CRYSTAL-CLEAR SOUND QUALITY | One time only
9 out of 10 retail store associates say noise is a constant challenge. The advanced ultra-noise-cancelling microphone in Perform 45 removes up to 80% of background noise from your side, so your colleagues will hear you right the first time - no need to keep repeating yourself.
And because great communication goes both ways, the speaker is optimized for speech clarity. So you'll hear them, too.
It's the difference between "four candles" and "fork handles."
DURABLE, INTUITIVE DESIGN | Easy to use. Easy to clean. Easy to love.
We've optimized the design of Perform 45 to make it super-simple to get started and even easier to use. Minimal button interactions and intuitive placement mean you're not fumbling around for the right button when it matters.
And because retail stores are full of high-touch surfaces like shopping carts and stair rails, we made sure you can easily sanitize it to avoid germs and stay safe. We made it durable too, with IP54-rated protection from dust and water, and an extended warranty.
All you have to do is enjoy using it. And we made that easy too.
BATTERY & WIRELESS RANGE | A dependable colleague
For such a little headset, the battery in Perform 45 is pretty impressive. You'll get up to 20 hours of Push-to-Talk usage out of it, so you can stay connected with your colleagues throughout your shift, or up to 8 hours if you're just using it for calls.
And for those "let me just show you where to find that" moments, 100m / 300ft of wireless range means you can leave your device at the checkout while you help out your customer, without worrying about losing connection.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 4.3" |
| Height | 2.4" |
| Features | Noise Cancelling |
| Brand Name | Jabra |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 0.39" |
| Form Factor | In-ear |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Line | Perform 45 |
| Product Name | Perform 45 Earset |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Type | Earset |
|---|---|
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB |
| Product Family | Perform 45 |
| Earpiece Design | Behind-the-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Perform 45 Earset</li> <li>USB-C to USB-A cable</li> <li>Safety information and Warranty</li> <li>3 x Sizes of EarGels</li> </ul> |
| Application/Usage | Portable Electronics |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Microphone Design | Cheek |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Ear Cushion Material | Silicone |
| Weight (Approximate) | 0.63 oz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 5101-119 |
| Near Field Communication | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Wireless Operating Distance | 300 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from JABRA BUSINESS and similar brands


JABRA BIZ 1100 EDU DUO 3.5MM

JABRA BIZ 1100 EDU DUO USB EDUCATION HEADSET

JABRA PERFORM 10 MONO USB-C BLACK
More from JABRA BUSINESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
