
JABRA BIZ 1100 EDU DUO 3.5MM
JABRA BIZ 1100 EDU DUO 3.5MM
Key Features
- Noise-cancelling microphone
- PeakStop™ hearing protection
- Lightweight design for all-day comfort
- Durable, bend-proof cable & boom arm
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NOISE CANCELLING MICROPHONE | Hear the students, not the noise
Noise-cancelling technology helps students be heard clearly in noisy environments. With a microphone designed to exclusively pick up the speaker's voice, everyone listening can focus more on what's being said in the lesson and less on what's going on around them.
Learning has never sounded better.
HEARING PROTECTION | Safe and sound listening.
Jabra Biz 1100 EDU is equipped with PeakStop™ to protect young ears from sudden loud noises or prolonged high level sound exposure, so even your youngest students can use it safely all day.
Hearing protection to shout about.
ALL-DAY COMFORT | Top marks for comfort.
The Biz 1100 EDU is built for comfort, with a feather-light, ergonomically designed frame and soft leatherette cushions, so they can focus on what they're learning and not what they're wearing.
Lightweight design = less distractions. Not from their headset anyway.
DURABLE DESIGN | Designed for learning. Built to last.
We've extensively tested Biz 1100 EDU against thousands of different bending movements to make sure it holds up for daily use by students. With durable, bend-proof cables and boom arms, this headset can cope with a bit of rough handling.
Top of the class for durability.
FULL UC COMPATIBILITY | UC, as easy as A, B, C.
Optimized for all leading UC platforms, including Microsoft Teams, Zoom and Google Meet, Jabra Biz 1100 EDU is ready right out of the box for simple plug-and-play, available in a USB connector variant or 3.5mm jack variant.
Pick any platform. Raise the bar on results.
Tech Specs
| Depth | 6.5" |
|---|---|
| Width | 5.2" |
| Height | 2.3" |
| Features | Lightweight |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Jabra |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Jabra |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Line | Biz 1100 EDU |
|---|---|
| Product Name | Biz 1100 EDU Headset |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | Computer |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Biz 1100 EDU |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul> <li>Biz 1100 EDU Headset</li> <li>Warning Card</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 2.61 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 1159-0139-EDU |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Related Products
More in HEADST from JABRA BUSINESS and similar brands


JABRA BIZ 1100 EDU DUO USB EDUCATION HEADSET

JABRA PERFORM 10 MONO USB-C BLACK

JABRA PERFORM 45 MONO HEADSET
More from JABRA BUSINESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

