IP PHONE 7841 CHARCOAL STANDARD HANDSET 4-LINE 3.5IN DISPLAY POE
IP PHONE 7841 CHARCOAL STANDARD HANDSET 4-LINE 3.5IN DISPLAY POE
Key Features
- Enjoy the internet to its max and get cost-effective voice communication to areas like lobbies, guest rooms, and conference halls
- Enjoy crystal-clear voice calls traveled over the internet with the efficient VoIP technology
- With PoE port, transfer data and power on a single cable to places where a power outlet is absent
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco IP Phone 7800 Series is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization's people-centric communications, while reducing your operating costs.
It combines an attractive new ergonomic design with "always-on" reliability and secure encrypted communications. The Cisco IP Phone 7800 Series delivers advanced IP Telephony features and crystal clear wideband audio performance to deliver an easy-to-use, full-featured voice communications experience.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 8.1" |
| Height | 8.1" |
| Features | Auto-answer |
| Backlight | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Brand Name | Cisco |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Screen Size | 3.5" |
| Voice Codec | iLBC |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Name | IP Phone 7841 |
|---|---|
| Product Type | IP Phone |
| Speakerphone | Yes |
| Display Color | Monochrome |
| Input Voltage | 48 V DC |
| Product Model | 7841 |
| Product Series | 7800 |
| License Details | User Connect License |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>IP Phone 7841 <li>Black Bezel</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Screen Resolution | 396 x 162 |
| Quality of Service | 802.1p/q |
| Buttons & Keys Type | Navigation |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Weight (Approximate) | 1.91 lb |
| Communication Protocols | CDP |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | CP-7841-K9= |
| Total Number of Phone Lines | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Handset Connectivity Technology | Corded |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
IP PHONE PWR ADAPT FOR 7800 PHONE SERIES NA
8821 BELT CLIP SETS R

IP PHONE POWER TRANSFORMER F/ 89/9900 SERIE JAWAD CAN STOCK 3/21
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


