2PORT ANALOG TELEPHONE ADAPT FOR MULTIPLATFORM
2PORT ANALOG TELEPHONE ADAPT FOR MULTIPLATFORM
Key Features
- Efficiently converts the voice signal into the suitable form for receipt by the destination network
- 1 Network (RJ-45) Ports eliminates the need of installing additional electrical wiring
- 2 FXS (RJ-11) Ports provide exceptional voice quality, rich telephony functionalities, easy provisioning, and overall productive communication efficiency
- Fast Ethernet port is an ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Wall Mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco ATA 191 Multiplatform Analog Telephone Adapter turns traditional telephone, fax, and overhead paging communications devices into IP devices for greater cost-effectiveness. Customers can take advantage of IP telephony applications by connecting their analog devices to Cisco analog telephone adapters.
The ATA 191 is the preferred solution to address the needs of customers who connect to enterprise networks, small offices, or unified communications as a service from the cloud. It has two standard FXS ports, which can be configured independently as two Session Initiation Protocol (SIP) registrations. With the ATA 191, customers can protect and extend their existing investment in analog systems, as well as smooth their migration to pure voice over IP in a more affordable and reliable way.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| Depth | 1.1" |
| Width | 3.9" |
| Height | 3.9" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 2-Port Analog Telephone Adapter For Multiplatform |
| Product Type | VoIP Gateway |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | ATA 191 |
| Management Port | No |
Show all 23 specsShow fewer
| Network Standard | 10/100Base-T |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | China |
| SIM Card Supported | No |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Weight (Approximate) | 4.70 oz |
| Manufacturer Part Number | ATA191-3PW-K9 |
| Number of FXS (RJ-11) Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in IP-PH from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
IP PHONE PWR ADAPT FOR 7800 PHONE SERIES NA
8821 BELT CLIP SETS R

IP PHONE POWER TRANSFORMER F/ 89/9900 SERIE JAWAD CAN STOCK 3/21
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


