IP PHONE 7811 FOR 3RD PARTY CALL CONTROL
IP PHONE 7811 FOR 3RD PARTY CALL CONTROL
Key Features
- Enjoy superior voice communications while retaining the convenience and user-friendliness over Internet
- Uses VoIP technology to transfer audio signals over the Internet while circumventing high toll charges by telephone companies
- Electrical power and data are transmitted using a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco® IP Phone 7800 Series is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization's people-centric communications, while reducing your operating costs.
It combines an attractive new ergonomic design with "always-on" reliability and secure encrypted communications. The Cisco® IP Phone 7800 Series delivers advanced IP Telephony features and crystal clear wideband audio performance to deliver an easy-to-use, full-featured voice communications experience.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 7.7" |
| Height | 8.1" |
| Caller ID | Yes |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | IP Phone 7811 |
| Product Type | IP Phone |
| Speakerphone | Yes |
| Display Color | Monochrome |
| Product Color | Charcoal |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | 7811 |
|---|---|
| Product Series | 7800 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Country of Origin | China |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Weight (Approximate) | 1.78 lb |
| Communication Protocols | DHCP |
| Manufacturer Part Number | CP-7811-3PCC-K9= |
| Total Number of Phone Lines | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Related Products
More in IP-PH from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
IP PHONE PWR ADAPT FOR 7800 PHONE SERIES NA
8821 BELT CLIP SETS R

IP PHONE POWER TRANSFORMER F/ 89/9900 SERIE JAWAD CAN STOCK 3/21
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


