IP PHONE 7821 FOR 3RD PARTY CALL CONTROL
IP PHONE 7821 FOR 3RD PARTY CALL CONTROL
Key Features
- Enjoy the internet to its max and get cost-effective voice communication to areas like lobbies, guest rooms, and conference halls
- Uses VoIP technology to transfer audio signals over the Internet while circumventing high toll charges by telephone companies
- Electrical power and data are transmitted using a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco®IP Phone 7800 Series with Multiplatform Phone Firmware is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization's person-to-person communications while reducing your operating costs on Cisco Webex Calling, Webex Calling Carrier, Cisco Broadworks and approved Unified-Communications-as-a-Service (UCaas) platforms.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 8.1" |
| Height | 8.1" |
| Caller ID | Yes |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 7821 IP Phone |
| Product Type | IP Phone |
| Speakerphone | Yes |
| Display Color | Monochrome |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | 7821 |
| Product Series | 7800 |
| License Details | Enhanced User Connect License |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>7821 IP Phone</li> <li>Black Bezel</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Weight (Approximate) | 1.91 lb |
| Multiple Conferencing | 3 |
| Communication Protocols | TLS |
| Manufacturer Part Number | CP-7821-3PCC-K9= |
| Total Number of Phone Lines | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
IP PHONE PWR ADAPT FOR 7800 PHONE SERIES NA
8821 BELT CLIP SETS R

IP PHONE POWER TRANSFORMER F/ 89/9900 SERIE JAWAD CAN STOCK 3/21
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


