
HS STEREO USB-C EDU ROTATE MIC BRAIDED CORD NOISE CANCEL MIC ADJ
HS STEREO USB-C EDU ROTATE MIC BRAIDED CORD NOISE CANCEL MIC ADJ
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Tangle-free Cable feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AC-5014 is a quality, durable stereo headset built with today's demanding classrooms in mind. Compatible with any USB-C equipped device including PCs, Macs, Chromebooks, Microsoft Surface, and more.
Features.
Ideal Stereo Headset: Padded earcups and headband with in-line controls on cable for easy volume and mute control. Unidirectional noise-canceling microphone minimizes unwanted noise. Microphone only picks up sound from a specific side or direction of the microphone minimizing ambient noise while speaking or recording. Perfect for K12 classrooms, home or office.
Universal Fit: Adjustable padded headband with leatherette earpads, this headset fits most head sizes. Ambidextrous microphone boom can be work on the left or right side.
Durable Design: Easy to clean leatherette earpads and bendable headband that can take a beating. Tangle-free braided TuffCord cable can withstand even the toughest use cases and is long-lasting for students, personal and professional use.
Easy to Use: Simple plug and play, no installation needed. Connect via USB-C to Windows PCs, Chromebooks and Macs.
INCLUDES: Cyber Acoustics AC-5014 Headset and User Guide. Includes 1-year hassle free warranty.
Tech Specs
| Features | Tangle-free Cable |
|---|---|
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Product Name | Stereo USB-C Headset |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <ul> <li>Laptops</li> <li>PCs</li> <li>Chromebooks</li> <li>Macs</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
Show all 26 specsShow fewer
| Host Interface | USB Type C |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul> <li>Stereo USB-C Headset</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Mac |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AC-5014 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from CYBER ACOUSTICS and similar brands
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




