
HS BT AINC MIC ANC USB-C DONGLE WIRELESS HEADSET WITH ANC AI ENC
HS BT AINC MIC ANC USB-C DONGLE WIRELESS HEADSET WITH ANC AI ENC
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy detailed wireless audio with these HS-1500BT II headset for an immersive listening experience
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Volume earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
- Noise Reduction feature for better usability and increased efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HS-1500BT II Professional Wireless Headset with AI Noise Cancelation is a premium Bluetooth headset designed for professionals with any working style (remote, in-office, or hybrid).
The HS-1500BT II features two types of noise canceling technology: ANC to reduce background noise in the user's environment and AI-powered ENC so powerful it eliminates all background noise in any environment, no matter how noisy, so colleagues and customers won't hear any distractions from the user's environment.
The headset features soft-touch earcup controls for easy volume and call management. Easily mute the headset by raising the ambidextrous boom mic.
The HS-1500BT II offers versatile connectivity, allowing you to connect via USB with the option to disable Bluetooth for a USB-only connection. The headset can also be used while charging, ensuring uninterrupted productivity.
The HS-1500BT II includes the HS-1500BT II headset with rotating earcups, a USB-C Bluetooth dongle that connects to any USB-C enabled computers, USB-C charging cable and pouch that conveniently stores the HS-1500BT II headset, Bluetooth dongle and charging cable.
Tech Specs
| Width | 7.7" |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Features | Comfortable |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| Sound Mode | Stereo |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Product Name | Professional Wireless Headset With AI Noise Cancelation |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | HS-1500BT II |
| Charging Method | Cable |
Show all 29 specsShow fewer
| Earpiece Design | Over-the-head |
|---|---|
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Professional Wireless Headset With AI Noise Cancelation</li><li>USB-C Bluetooth Dongle</li><li>USB-C Charging Cable And Pouch</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Earpiece Controls | Multifunction |
| Microphone Design | Boom |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Adjustable Headband | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | HS-1500BT II-C |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from CYBER ACOUSTICS and similar brands
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




