
HGST ULTRASTAR HE6 6TB 7200RPM SAS-6GBPS 64MB BUFFER 3.5INCH
HGST ULTRASTAR HE6 6TB 7200RPM SAS-6GBPS 64MB BUFFER 3.5INCH
Key Features
- World's first helium-filled hard drive
- Industry-first 6TB capacity1 in a standard 3.5-inch form factor
- HelioSeal® process and 7Stac™ design are keys to hermetically sealed drive with higher capacity
- TCOptimized™ design delivers on key elements of data center TCO: capacity, power, cooling and storage density
- SAS & SATA 6Gb/s models for configuration flexibility
- Self-Encrypting Drive (SED) options for HDD-level data security
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Innovation for Next-generation, High-density Data Centers
HGST delivers the world's first hermetically sealed, helium hard drive, the Ultrastar® He6 for massive scale-out environments. Why does helium make a difference? Helium has only one-seventh the density of air. Replacing air with helium inside a hard drive dramatically reduces the turbulence caused by the spinning disks, cuts power consumption and results in a lower temperature within the disk drive.
The reduction in turbulence for the spinning disk allows HGST to deliver a seven-disk design in a traditional 3.5-inch form factor. In addition to being the world's first helium-filled hard drive, HGST Ultrastar He6 is also the first hard drive in the industry to offer a 6-terabyte capacity. This design provides a 50% capacity gain and still reduces the energy needed to run the drive by up to 23%.
TCOptimized™ - Driving Down Data Center TCO with Helium
The amount of data that companies need to store is growing exponentially, but IT budgets remain flat. With 6TB, a low 5.3 idle watts, a reduced weight of 640g, and running at 4-5°C cooler, the new Ultrastar He6 lowers data center total cost of ownership (TCO) on virtually every level. Key TCO benefits when compared to a typical 3.5-inch, five-platter, air-filled 4TB drive include:
Technology Innovations Make it Happen
Through HGST's innovative and patented HelioSeal process, the Ultrastar He6 drive is the industry's first hermetically sealed helium-filled HDD that can be cost-effectively manufactured in high volume. This unique sealed-drive platform provides a path for higher capacity storage for decades to come while significantly lowering customer total cost of ownership (TCO). The inherent benefits of helium enable HGST's new 7Stac disk design with 6TB, making it the world's highest capacity HDD with the best TCO for cloud storage, massive scale-out environments, disk-to-disk backup, and replicated or RAID environments.
HGST Quality and Service
HGST's Ultrastar He6 extends the company's long-standing tradition of performance and capacity leadership. The proven drive design enables high reliability and availability to customer data. Ultrastar quality, performance and world class technical support and service provides customers with a lower total cost of ownership over previous generations. HGST drives are backed by an array of technical support and services, which may include customer and integration assistance. HGST is dedicated to providing a complete portfolio of HDD/ SSD solutions to satisfy today's monumental computing needs.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Brand Name | HGST |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Name | Ultrastar He6 HUS726060ALS640 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Model | HUS726060ALS640 |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Family | Ultrastar He6 |
|---|---|
| Product Series | He6 |
| Drive Interface | SAS |
| Device Supported | Cloud Storage |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Drive Interface Standard | 6Gb/s SAS |
| Manufacturer Part Number | HUS726060ALS640 |
| Standby Power Consumption | 5.30 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 285.2 Year |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SASHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands

HGST 1TB 7200RPM SATA 6GBPS 3.5 HDD
WD 900GB SAS 10KRPM 12GBPS 128MB 2.5
HGST ULTRASTAR 7K4000 3TB 3.5 6GBPS 7.2K ENTERPRISE SAS HDD
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



