
HGST HITACHI ULTRASTAR 7K4000 0F14683 SATA HARD DRIVE
HGST HITACHI ULTRASTAR 7K4000 0F14683 SATA HARD DRIVE
Key Features
- With 4 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- 3.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HGST (formerly Hitachi Global Storage Technologies) is a new type of storage company designed for a new world in which ever-increasing amounts of content are being generated from cloud services, Internet content providers, social networks and mobile devices. HGST has an unmatched reputation for reliability and offers a broad portfolio of innovative, high quality hard disk and solid state drives that store, manage and protect the world's data. Our drives are relied on by enterprises, Internet companies, consumers and creative professionals to store and manage their data efficiently and securely.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 1" |
| Brand Name | HGST |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | H3IKNAS40003272SN Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | H3IKNAS40003272SN |
| Drive Interface | SATA |
Show all 22 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | No |
|---|---|
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| System Requirements | <b>Operating System(s):</b><br><ul><li>Windows XP</li><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Manufacturer Part Number | 0S03664 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


