
HGST HITACHI ULTRASTAR 7K4000 0F14683 SATA HARD DRIVE
HGST HITACHI ULTRASTAR 7K4000 0F14683 SATA HARD DRIVE
Key Features
- With 4 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Enjoy rapid processing speeds with 64 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Advanced Format featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HGST Ultrastar 7K4000 is the world's first 4TB 7200 RPM hard drive with a 2.0 million hours MTBF specification and backed by a full 5-year warranty. Ultrastar 7K4000 represents the sixth-generation HGST 5-platter design, which has been field proven by top server and storage OEMs and Internet giants. Engineered for the highest quality, the Ultrastar 7K4000 is put through grueling design tests during development and must pass stringent ongoing reliability testing during manufacturing. Ultrastar 7K4000 delivers by reducing downtime, eliminating service calls and minimizing TCO.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Features | Dual Stage Actuator (DSA) |
| SATA Pin | 7-pin |
| Brand Name | HGST |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Name | 3.5-Inch Enterprise Hard Drive |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | Hard Drive |
|---|---|
| Product Model | HUS724040ALE640 |
| Product Family | Ultrastar 7K4000 |
| Product Series | 7K4000 |
| Drive Interface | SATA |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 0F14683 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 600 MB/s (4.7 Gbit/s) |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


