
HEADSET 531 WIRED SINGLE W/ COILED RJ HEADSET CABL
HEADSET 531 WIRED SINGLE W/ COILED RJ HEADSET CABL
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 531 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Features Quick Disconnect connector for dependable, high-quality data transfer and compatibility
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 50 Hz18 kHz for a full-spectrum listening experience
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco Headset 500 Series is a professional range of headsets designed for Cisco IP Phones and soft clients.
These headsets are optimized for workers in open work spaces so they can be more productive with vibrant audio, powerful noise isolation and exceptional comfort.
Tech Specs
| Impedance | 90 Ohm |
|---|---|
| Brand Name | Cisco |
| Sound Mode | Mono |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Headset 531 (Wired Single with Quick Disconnect coiled RJ Headset Cable) |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Model | 531 |
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Product Family | 500 |
| Product Series | 500 |
Show all 23 specsShow fewer
| Earpiece Design | Over-the-head |
|---|---|
| Noise Canceling | Yes |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Microphone Technology | Electret |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | CP-HS-W-531-RJ= |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






