HDMI SIGNAL BOOSTER
HDMI SIGNAL BOOSTER
Key Features
- Superior video quality- True 4k resolutions of 4k x 2k @ 60 Hz (4:4:4) video and standard 1080p (1920 x 1080 @ 60 Hz)
- HDMI (3D, Deep Color, 4K)
- Max. Data Rate 18 Gpbs (6 Gbps Per Lane)
- HDMI and HDCP 2.2 compatible
- 4K resolution when cascaded up to 10 levels
- Input/output max distance for single unit: True 4k resolution up to a distance of 10 meters; 1080p resolution up to a distance of 20 meters*
- A single unit can be powered from the source device
- Supports HDR
- Plug-and-play - No software installation required
- Rack mountable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VB800 is a true 4K HDMI booster providing a solution for long distance transmission. The HDMI booster reliably extends true 4K signals and can be cascaded up to 10 levels, guaranteeing ultimate color and image quality. The VB800 is HDMI 2.0 compliant and supports all HDMI enabled devices. The booster can be rack mounted, offering excellent flexibility for managing both work and home settings.
Tech Specs
| Width | 2.2" |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Length | 1.9" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | True 4K HDMI Booster |
| Product Type | Signal Amplifier |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | VB800 |
| Package Contents | <ul> <li>True 4K HDMI Booster</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Rack Mount Kit</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Material | Metal |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Maximum Video Bandwidth | 600 MHz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VB800 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 65.62 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVEXTN from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
TRUE 4K HDMI EDID EMULATOR WITH LEARN BUTTON

200FT HDMI CAT5 EXTENDER

HDMI HDBASET LITE EXTENDER UP TO 230FT RECEIVER
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



