
H570E USB MONO HEADSET B2B USB CORDED ENTERPRISE HEADSET
H570E USB MONO HEADSET B2B USB CORDED ENTERPRISE HEADSET
Key Features
- Acoustic echo cancellation and noise-cancelling microphone optimized so you can hear and be heard in noisy workspaces.
- In-line controls allow you to easily answer/end calls, adjust volume up/down, and mute/unmute calls.
- Adjustable padded headband can be worn comfortably all day while metal reinforcement provides strength and flexibility with a fit that feels just right.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Logitech USB corded Mono Headset H570e delivers enterprise-quality audio at an affordable price for crystal-clear communication and longwearing comfort. Performance-focused features-including inline controls, incoming call indicator, DSP, dynamic EQ, acoustic echo cancellation, wideband audio, and a noise-canceling microphone-deliver business quality throughout. Plus, with an adjustable padded headband and premium replaceable leatherette ear pads for added comfort, the H570e delivers a total feature set unmatched by competitive alternatives in the same price category. Optimized for Microsoft® Lync™, Cisco® compatible, the USB Headset H570e ensures seamless compatibility with most leading UC platforms and computing and operating systems.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 6.5" |
| Height | 6.8" |
| Features | Wideband Audio |
| Recycled | No |
| Brand Name | Logitech |
| Sound Mode | Mono |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | USB Headset Mono H570e |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <ul><li>PC</li><li>Mac</li></ul> |
Show all 35 specsShow fewer
| Earpiece Type | Monaural |
|---|---|
| Product Model | H570e |
| Distortion (<) | 5% |
| Host Interface | USB |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>USB Headset Mono H570e</li><li>Quick Start Guide</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Microphone Controls | Mute |
| Earpiece Sensitivity | 94 dB |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Microphone Technology | Electret |
| Microphone Sensitivity | -47 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 981-000570 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in H-COMB from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





