
ZONE WIRED HEADSET VC ONLY LOGITECH WIRED COMMUNC. HEADSET
ZONE WIRED HEADSET VC ONLY LOGITECH WIRED COMMUNC. HEADSET
Key Features
- Zone Wired is designed with generously-sized 40 mm drivers to deliver full-bodied bass, crisp higher frequencies and incredibly low distortion creating amazing sound for video call and music
- By isolating your voice from any acoustic clutter around you, the noise-canceling dual mic technology accurately suppresses distracting sounds to deliver superbly clearer audio for calls and video meetings
- The Teflon-coated stainless steel headband features a silicone head cushion and memory-foam ear pads that provide a comfortable fit throughout the workday in a lightweight, contemporary style
- Intuitive in-line controls on the tangle-free cable that are always at your fingertips to adjust volume, mute, answer/end/reject calls, and play/pause music
- The Logi Tune Desktop mini app provides full EQ and sidetone control, quickly tests mic/speaker audio levels, and lets you set mic gain at whatever volume works best for you
- Certified for popular calling platforms such as Microsoft Teams, Google Meet and Voice, Zoom and Tencent Meetings. Works with other common applications to ensure compatibility and seamless integration.
- Whether employees are in the office, at home, or somewhere else, Sync device management software helps everyone stay connected by letting you ensure their Logitech video collaboration personal devices are being used and up to date.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for busy open workspaces, Zone Wired is a USB headset that delivers premium audio and reliable call clarity with advanced noise-canceling mic technology. Zone Wired is lightweight, stylish, and super comfortable for all-day use.
Zone Wired works with common calling applications across most all platforms and operating systems. Noise-canceling dual mic technology accurately suppresses distracting sounds like keyboard clicks and nearby voices as close as 60 cm away for superbly clear calls and video meetings.
The generously-sized 40 mm drivers deliver full-bodied bass, crisp higher frequencies and incredibly low distortion for a satisfying overall sound whether you're on a video call, listening to music, or toggling between the two. In-line controls keep call functions handy while USB-C and included USB-A adapter ensure plug-and-play compatibility.
Durable, reliable and simple to use, Zone Wired delivers pure happiness for your ears.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 7.1" |
| Height | 6.5" |
| Features | Comfortable |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Logitech |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Cable Length | 6.23 ft |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Zone |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Name | Zone Headset |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Compatibility | Computer |
| Earpiece Type | Binaural |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Zone |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul> <li>Zone Headset</li> <li>USB-A Adapter</li> <li>Travel Bag</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Sound Pressure Level | 99 dB |
| Weight (Approximate) | 7.44 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 981-000876 |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





