
H650E MONO CORDED HEADSET USB LYNC CISCO
H650E MONO CORDED HEADSET USB LYNC CISCO
Key Features
- No-tangle cable: A flat and flexible cable resists tangling so you never get tied up on a call
- On-call busy light: The LED indicator on the backside of the boom provides a visual alert to those behind you that you are on a call.
- Intuitive in-line controls: Easily answer or end calls, adjust volume, and mute/unmute calls at your fingertips.
- Enjoy USB plug-and-play connectivity using a flat, no-tangle cable. H650e delivers clear audio with features such as acoustic echo cancellation and a noise-canceling mic. It’s all intended to make your calls as productive and comfortable as possible.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Logitech's unified communications USB headset portfolio combines enterprise-quality audio performance with the human-centric design and user-friendly features Logitech is known for. Headsets that are comfortable, stylish and intuitive so people actually love to use them - further enhancing UC collaboration in your workplace.
The Logitech USB Headset Mono H650e features a clever LED light that visually signals to others that you are on a call, preventing accidental interruptions. The inline call command controller features easy-to-access buttons, and the single-ear design is ideal for employees who prefer to have an open ear to their surroundings. Ultra-light weight without sacrificing high-quality audio, the H650e Mono can be worn comfortably all day and features an acoustic echo cancellation and a noise-cancelling microphone to help eliminate background distractions in noisy workspaces.
Experience enterprise-grade audio headsets that are designed for real people with the Logitech USB Headset Mono H650e.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 6.9" |
| Height | 6.5" |
| Features | Echo Cancellation |
| Recycled | No |
| Brand Name | Logitech |
| Sound Mode | Mono |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | USB Headset Mono H650e |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <p>PC</p> |
Show all 35 specsShow fewer
| Earpiece Type | Monaural |
|---|---|
| Product Model | H650e |
| Distortion (<) | 4% |
| Host Interface | USB |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>USB Headset Mono H650e</li><li>Quick Start Guide and Warranty Info</li><li>Carrying Bag</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Microphone Controls | Mute |
| Earpiece Sensitivity | 90 dB |
| Weight (Approximate) | 3.28 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Sensitivity | -45 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | 981-000513 |
| Certifications & Standards | <p>EN60950-1</p> |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in H-COMB from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





