
California Proposition 65 Warning
GUS402 4PORT USB 2.0 PERIPHERAL SHARING SWITCH BETWEEN 2COMPUTERS
GUS402 4PORT USB 2.0 PERIPHERAL SHARING SWITCH BETWEEN 2COMPUTERS
Key Features
- Enables two computers to share up to 4 USB peripheral devices, more devices can be supported by adding USB hubs
- Easily switch to any of your connected computers with the press of a button
- USB 2.0 compliant, supporting data transfer rates of up to 480Mbps
- Charge mobile devices such as smart phones on any of the USB device port
- LED indicators for the port focus of the active computer
- Over-current protection
- Supports hot-plugging which allows easily add or remove computers connected to the installation without having to power down the switch
- Molded in cable design simplifies the connections
- Cable lengths: USB output cables = 3.8ft, selection button cable = 6ft
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The IOGEAR 2x4 USB switch is a USB 2.0 peripheral sharing switch allows two computers to share up to four USB devices, such as keyboard, mouse, printer, portable hard drives, etc.
This device eliminates the cost to have multiple sets of USB devices for each computer. It also cuts down cable clutter of your work area, as well as the trouble to move from one computer to another. Switching from computer to computer is easy with the press of a button with LED to indicate the selected computer. You can also charge and sync your mobile devices with the computer through this unit.
This device is USB 2.0 compliant with a data transfer rate of up to 480 Mbps, it is hot pluggable like most of the USB devices. It came with over current protection to prevent your devices being damaged by sudden current change from the surrounding environment.
By connecting a set of keyboard and mouse on this unit, you can use it as a mini USB dock to control 2 laptops and allowing them to share other USB devices.
The molded cable design for the computer side eliminated needs for more USB cables and made field installation quick and easy.
Tech Specs
| Depth | 3.2" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Name | 2x4 USB 2.0 Peripheral Sharing Switch |
| Product Type | USB Switch |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>2x4 USB 2.0 Peripheral Sharing Switch</li><li>1 x Quick Start Guide</li><li>1 x Warranty Card</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | GUS402 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Operating System Supported | Windows 8.1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
