
California Proposition 65 Warning
2PORT USB 2.0 AUTOMATIC PRINTER SWITCH AUTOMATICALLY
2PORT USB 2.0 AUTOMATIC PRINTER SWITCH AUTOMATICALLY
Key Features
- Automatically switch from one computer to another when connecting to a USB printer or multi-function printer
- Easily share a USB 2.0 device between PC and Mac without a network setup
- Simply press a button to switch a USB device between computers - No software installation required
- Active-port LED lights indicate which computer has access to the USB device
- Switch-lock function prevents other users from switching the USB device and ensures data access consistency
- USB 2.0 support with data transfer rate up to 480Mbps and USB 1.1 backward compatible
- No external power supply needed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IOGEAR's USB 2.0 Automatic Printer Switch allows two PCs and / or Macs to share one printer or multi-function printer. Simply submit a print job and the printer automatically switches to the preferred computer. The switch also enables two computers to easily share one external hard drive, scanner, or any USB device. No more plugging and unplugging between computers.
Automatic switch function is software based and only available with USB printer or the printer function of a multi-function printer. For connecting and using other types of USB devices, you can switch by using the push-button on the USB switch or with the included software.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 1" |
| Width | 2.5" |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port USB 2.0 Automatic Printer Switch |
| Product Type | Print Server |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | GUB231 |
| Package Contents | <ul><li>GUB231 2-Port USB 2.0 Automatic Printer Switch</li><li>1 x 6 ft. USB A-B Cable</li><li>1 x User Manual</li><li>1 x Application CD</li><li>1 x Registration / Warranty Card</li></ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Consumption | 2.50 W |
| Number of USB Ports | 3 |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Additional Information | <ul><li>Simply press a button to switch a USB device between computers</li><li>Active-port LED lights indicate which computer has access to the USB device</li><li>Switch-lock function prevents other users from switching the USB device and ensures data access consistency</li></ul> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GUB231 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
