
California Proposition 65 Warning
GSR202 SMART CARD READER USB TAA COMPLIANT
GSR202 SMART CARD READER USB TAA COMPLIANT
Key Features
- Suitable for applications in government, healthcare, banking, entertainment, and secure network login
- Supports multiple Smart Card protocols
- FIPS-201 Compliant: Meets US Federal Information Processing Standard Publication 201*
- EMV 2000 Level 1 approved and support 3V and 5V cards
- Designed for use with CAC software**
- ISO7816 implementation - Class A, B, and C (5V / 3V / 1.8V) Card
- USB 2.0 connection to increase reliability and ease of operation
- Speed: 825kbps
- Portable design
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get ready for the future with the new IOGEAR USB Smart Card Access Reader. Smart Card readers are used as a communications medium between the smart card and a host (e.g. a computer, a point-of-sale terminal). A Smart Card is a small portable credit-card shaped pocket-sized card with embedded integrated circuits or IC chips which can process data. The combination of the small size and IC make them a valuable tool for security, data storage, and other special applications. The use of Smart Cards can improve user security by combining something a user has (the smart card) with something only the user should know (a PIN), this provides two factor security that is more secure than passwords alone.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 0.6" |
| Features | <ul><li>FIPS 201 Certified</li><li>Supports multiple Smart Card protocols and relevant industry standards for digital signage and secure personal identification</li><li>USB 2.0 connection to increase reliability and ease of operation</li><li>EMV 2000 Level 1 approved</li><li>Support ISO7816 Class A, B, and C (5V / 3V / 1.8V) Card</li><li>LED lights for power on and to indicate a successful scan</li><li>Supports multiple Smart Card protocols and relevant industry standards including CAC</li></ul> |
| Brand Name | IOGEAR |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | USB CAC Reader (TAA compliant) |
| Product Type | Smart Card Reader |
| Product Model | GSR202 |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Package Contents | <ul> <li>USB CAC Reader (TAA compliant)</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Additional Information | <ul> <li>Cable Length : 5 feet</li> <li>Connectors (Input) : 8 pin, Friction Technology</li> <li>Interface : USB Type A Male Connector</li> <li>Power On : 1</li> <li>Input : 1</li> <li>Power Consumption : USB with 5V, 45mA</li> <li>Data Rate : 825,806bps</li> <li>POP Information - 10'' Peg Hook : 5</li> <li>POP Information - 6'' Peg Hook : 3</li> </ul> |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GSR202 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FL-RDR from IOGEAR and similar brands


SUPER SPEED SD/MICROSD CARD READER/WRITER USB 3.0

COMPACT USB 3.0 SDXC CARD READER/WRITER

USB COMMON ACCESS CARD READER NON-TAA
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.