
California Proposition 65 Warning
SUPER SPEED SD/MICROSD CARD READER/WRITER USB 3.0
SUPER SPEED SD/MICROSD CARD READER/WRITER USB 3.0
Key Features
- USB 3.0 SuperSpeed data transfer rate up to 5Gbps
- Supports memory card types including SD / MMC
- Support up to 2TB SDXC memory card
- Compact design for easy mobility
- USB powered - NO external A/C adapter required
- Cards Supported: SD, SDHC, SDXC, MicroSD, MicroSDHC. MicroSDXC,MMC II, RS MMC, Ultra II SD, Extreme SD, Extreme III SD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IOGEAR's latest card reader / writer is equipped with SuperSpeed USB 3.0.
The SuperSpeed USB 3.0 SD / MicroSD Card Reader / Writer is the perfect solution for super-speed data and file transferring. Up to 10x faster than USB 2.0 card readers, this new device will transfer data up to 5Gbps! That's fast! Quickly download HD videos, HD photos, and documents to your computer.
The GFR304SD works with all major memory card formats and supports high capacity. The compact design will allow you to take it anywhere, giving you the freedom to share content from you smartphone, or tablet anytime.
The GFR304SD from IOGEAR is also backwards compatible with devices that are under USB 2.0 and USB 1.1 specifications.
Tech Specs
| Depth | 0.4" |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Length | 0.8" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | SuperSpeed USB 3.0 SD/Micro SD Card Reader / Writer |
| Product Type | Flash Reader |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Package Contents | <ul> <li>SuperSpeed USB 3.0 SD/Micro SD Card Reader / Writer</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 19 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
|---|---|
| Memory Card Supported | Memory Stick PRO (MagicGate) |
| Additional Information | <ul> <li>Case|Plastic</li> <li>USB Specification|USB 3.0, 2.0, and 1.1 Compliant</li> <li>Operating System Support|Windows Vista®, Windows® 7, Windows® 8, Windows® 8.1, Mac OS X+</li> <li>Flash Memory|SD / SDHC / SCXC / MMC / MMC Micro / RS MMC* / Mini SD* / Micro SD *requires card </li> <li>Data Rate|Up to 5Gbps</li> <li>Power Supply|Bus Powered</li> <li>POP Information - 10'' Peg Hook|20</li> <li>POP Information - 6'' Peg Hook|12</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GFR304SD |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
Related Products
More in FL-RDR from IOGEAR and similar brands


COMPACT USB 3.0 SDXC CARD READER/WRITER

USB COMMON ACCESS CARD READER NON-TAA
USB-C DUO CARD READER/WRITER
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.