GIGABIT MIDSPAN POE+ INJECTOR ACTIVE IEEE 802.3AT/802.3AF 1-PORT
GIGABIT MIDSPAN POE+ INJECTOR ACTIVE IEEE 802.3AT/802.3AF 1-PORT
Key Features
- PoE+ injector uses existing Cat5e/6/6a cable to supply power to a PoE device connected to a non-PoE switch.
- Saves money by delivering 30W of power + data up to 328 ft. through existing cabling
- Extends power + data to any PoE or PoE+ device installed where no AC outlet is available
- Supports Gigabit Ethernet data transfer speeds up to 1000 Mbps
- Quick and easy plug-and-play installation with no configuration necessary
- Compact, hand-sized plastic housing ready for mounting on any smooth surface
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adds PoE Devices to Your LAN Without a PoE Switch
Now you can add a surveillance camera, wireless access point, VoIP phone or other PoE (Power over Ethernet) device to your home or office network, even if your network switch doesn't support PoE. Instead of making an expensive upgrade to a PoE switch, you can use this single-port PoE+ injector to send 30 watts of power, as well as Gigabit Ethernet data, through your existing Cat5e/6/6a cabling.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
This compact PoE plus injector delivers 10/100/1000 Mbps of data and up to 30 watts of power using existing Cat5e/6/6a cables. That means, in addition to not buying a new PoE network switch, you also don't need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective midspan injector sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor.
Expand Your Wireless Network Up to 328 ft.
The NPOE-30W-1G delivers both power and data to any IEEE 802.3at (PoE+) or IEEE 802.3af (PoE) device up to 100 meters (328 feet) away. This allows you to install a device in a building lobby, on a ceiling, inside a warehouse or anywhere else an AC power outlet is unavailable. The PoE+ injector supports full-duplex 2 Gbps communication for sending and receiving data simultaneously. It also protects your device against short circuits, overloads and power surges.
Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes
No configuration or software is required to add the NPOE-30W-1G to your LAN. Just connect your switch or network jack to the shielded RJ45 Data port and your PoE device to the shielded RJ45 Power + Data port using existing Cat5e/6/6a cable. Connect the unit's C14 inlet to a NEMA 5-15R outlet using the included power cord. LEDs indicate the unit is receiving power and is ready to transmit data.
Designed for Installation Almost Anywhere
Mounting holes are featured for installing the midspan injector on a shelf, desktop, wall or any other smooth surface with user-supplied hardware. The black plastic housing fits in the palm of your hand, so it is small enough to hide away without interfering with your workflow or décor. The fanless design is ideal for silent operation.
3-Year Warranty and Environmentally Responsible Design
The NPOE-30W-1G comes with a 3-year warranty. It's manufactured in compliance with strict RoHS specifications, reflecting Tripp Lite's commitment to environmental responsibility.
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Mount Type | Surface-mountable |
| Form Factor | Desktop |
| Input Ports | Ethernet |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Output Ports | Ethernet |
| Product Name | NPOE-30W-1G PoE Injector |
| Product Type | PoE Injector |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | NPOE-30W-1G |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>NPOE-30W-1G PoE Injector</li> <li>Detachable C13 to NEMA 5-15P power cord, 6 ft.</li> <li>Owner's manual</li> <li>Green Initiatives</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NPOE-30W-1G |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> <li>UL</li> </ul> <b>IEEE Standards Supported<br /></b> <ul> <li>803.3</li> <li>802.3ab</li> <li>802.3af</li> <li>802.3at</li> <li>802.3u</li> </ul> <p></p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-C from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

GIGABIT ENET POE EXTENDER CAT5E/CAT6/CAT6A RJ45 1-PORT 30W

GIGABIT ENET POE+ EXTENDER REPEATER 2PORT CAT5E/CAT6/CAT6A
SINGLE BATTERY PACK FOR E100 E110 ROUTER
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.