GIGABIT ENET POE+ EXTENDER REPEATER 2PORT CAT5E/CAT6/CAT6A
GIGABIT ENET POE+ EXTENDER REPEATER 2PORT CAT5E/CAT6/CAT6A
Key Features
- Saves money by delivering 95W of power + data up to 328 ft. through existing cabling
- Cascade up to 3 extenders to extend PoE connection up to 1,312 ft. total
- Supports Gigabit Ethernet data transfer speeds up to 1000 Mbps (1 Gbps)
- IP67 rated to resist dust and endure immersion in 1 m of water up to 30 min.
- IK10 rated to resist 20 joules on impact, such as a blow from a 10 kg hammer
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Gigabit Extender Lets You Cascade Your Existing PoE/PoE+ Connection up to 400 Meters
This dual-port extender/repeater allows you to extend the connection between your powered source device, such as a PoE (Power over Ethernet) switch, and two remote PoE devices an extra 328 feet (100 meters). In addition, by cascading as many as three NPOE-EXT-2X1G30 extenders, you can extend that connection as far as 1,312 feet (400 meters) total. Just connect the extender between two sections of Cat5e/6/6a cable up to 328 feet each.
Saves You Time and Money on Unnecessary Equipment Updates
The compact PoE/PoE+ extender delivers 10/100/1000 Mbps of data and up to 30 watts of power per port using existing Cat5e/6/6a cables, eliminating the need to install new AC power lines and electrical outlets. This cost-effective extender sends DC power and Ethernet data through your Ethernet cable, cutting down on cable clutter, equipment costs and installation time and labor. It also automatically detects PoE/PoE+ equipment and protects it from being damaged by incorrect installation.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this extender supports PoE, it can supply the power to operate compatible IEEE 802.3at/af PoE devices, such as security cameras, VoIP telephones, point-of-sale kiosks and access control devices. This saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing individual power supplies for each device. It also helps you install PoE devices in areas far away from AC outlets, such as poles or ceilings. It supports half/full-duplex 1 Gbps communication for sending and receiving data simultaneously, and protects your PoE devices against short circuits and overloads.
IP67 Rating Denotes Resistance to Dust, Sand and Water
The IP67 rating means the aluminum housing is 100% protected against dust and sand. The housing can also endure immersion in one meter of water for up to 30 minutes, as well as water spray from all directions, such as from a nozzle, with no damage or decline in performance.
IK10 Rating Denotes Resistance to Vandalism
The IK10 rating (the strongest IK rating) means the aluminum housing is vandal-resistant up to 20 joules - the equivalent of dropping an 11-pound weight on the extender from a distance of 15 inches.
Simple Plug-and-Play Installation Has Your Device Connected in Minutes
No configuration or software is required to add the NPOE-EXT-2X1G30 to your LAN. Just connect your switch or network jack and your PoE/PoE+ devices to the shielded Power + Data ports using existing Cat5e/6/6a cable. A green LED indicates the unit is receiving a signal and is ready to transmit data and power.
Designed for Installation Almost Anywhere
Mounting holes are featured for installing the extender on a shelf, desktop, wall or any other smooth surface with user-supplied hardware. The silver aluminum housing is compact enough to hide away without interfering with your workflow or décor. The fanless design is ideal for silent operation.
Tech Specs
| Depth | 1.7" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 5.9" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | NPOE-EXT-2X1G30 2-Port Gigabit Ethernet PoE+ Extender/Repeater |
| Product Type | Network Extender |
| Product Color | Silver |
| Product Model | NPOE-EXT-2X1G30 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>NPOE-EXT-2X1G30 2-Port Gigabit Ethernet PoE+ Extender/Repeater</li> <li>3 x Waterproof Cable Connectors</li> <li>Wrench</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Maximum Extended Range | 1312.34 ft |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NPOE-EXT-2X1G30 |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-C from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

GIGABIT MIDSPAN POE+ INJECTOR ACTIVE IEEE 802.3AT/802.3AF 1-PORT

GIGABIT ENET POE EXTENDER CAT5E/CAT6/CAT6A RJ45 1-PORT 30W
SINGLE BATTERY PACK FOR E100 E110 ROUTER
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.