
G522 LIGHTSPEED GAMING HEADSET WIRELESS RGB (WHITE)
G522 LIGHTSPEED GAMING HEADSET WIRELESS RGB (WHITE)
Key Features
- Own Your Look: Experience the bold, sleek design of this RGB gaming headset, featuring customizable side-facing lighting powered by LIGHTSYNC RGB in up to 16.8 million colors
- Command Your Voice: Best in class voice clarity with full bandwidth 48 khz/16 bit microphone for crystal-clear in-game communication and broadcast-quality audio streaming
- Immerse Yourself: State-of-the art PRO-G audio drivers deliver synchronized 48 khz/24 bit audio for exceptional sound quality, low distortion, and rich bass on this wireless headset
- Play Free: Choose your listening mode, LIGHTSPEED wireless on PC for busy environments, Bluetooth for mobile devices, or wired USB A-USB C for uninterrupted play
- Flex Your Game: Designed for style, comfort, and durability, the lightweight 280 g build features a washable suspension band and rounded cushion ear cups for an upgraded fit
- Customize Your Sound: Improve and customize your voice output with Blue VO!CE, or go deep on your audio setting and EQ through G HUB or the G mobile app
- Enjoy up to 60 hours of battery life (with lighting off) and effortless wireless connectivity up to 30 meters, allowing you to take a break from the action without missing a beat
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
G522 LIGHTSPEED is designed for the future legends of PC gaming, those who play for more than just a win. RPG explorers. Niche speedrunners. Cozy players who crush in both performance and style.
G522 LIGHTSPEED is designed with the unique needs of PC gaming performance in mind, including:
A sleek design with bold, side-facing LIGHTSYNC RGB lighting in eight customizable lighting zone
A lightweight and comfortable form factor for those legendary marathon play sessions
Best-in-class microphone with optimized BLUE VO!CE clarity
Incredible sound quality with PRO-G audio drivers
Endless customization options via G HUB or the G mobile app for a personalized audio experience
G522 LIGHTSPEED is your legendary item for legendary audio.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | LIGHTSPEED Wireless Technology |
| Impedance | 39 Ohm |
| Brand Name | Logitech |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | G522 Gaming Headset |
| Product Type | Gaming Headset |
| Compatibility | <p>Sony PlayStation 5</p> |
Show all 38 specsShow fewer
| Earpiece Type | Binaural |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Model | G522 |
| Host Interface | USB Type A |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>G522 Gaming Headset </li><li>USB-A LIGHTSPEED Wireless Receiver</li><li>USB-C Cable </li><li>Detachable Mic</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Application/Usage | Mobile Device |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Platform Supported | Mac |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 981-001517 |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Number Of Batteries Included | 1 pc(s) |
Related Products
More in H-COMB from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






