
G309 LIGHTSPEED GAMING MOUSE BLACK
G309 LIGHTSPEED GAMING MOUSE BLACK
Key Features
- A 10x improvement in power efficiency makes your battery life last even longer and 400+ IPS velocity tracking creates pinpoint accuracy and precision with zero smoothing, filtering, or accel
- LIGHTFORCE hybrid switches merge the best of optical and mechanical switch designs, for the ultimate combo of speed and tactility.
- G309 LIGHTSPEED is built for marathon play sessions, with a lightweight 86g design (when powered by a single AA battery) that allows for less strain, improved comfort, and more enjoyable pla
- Flexible dual-wireless connectivity through LIGHTSPEED and Bluetooth.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
MIN LIMITS. MAX PERFORMANCE.
G309 LIGHTSPEED delivers advanced wireless tech designed for all gamers to play at their ultimate potential. Optimize your performance, minimize barriers, and immerse yourself in max play.
- LIGHTSPEED WIRELESS GAMING GRADE WIRELESS CONNECTION
- LIGHTFORCE HYBRID SWITCHES OPTICAL SPEED, MECHANICAL FEEL
- HERO 25K SENSOR FOR PRECISION & ACCURACY
MAX FLEXIBILITY
Flexible dual-wireless connectivity through LIGHTSPEED and Bluetooth. Every millisecond matters, and LIGHTSPEED Wireless delivers a seamless and trusted connection to your game so you can play with ultimate confidence. Play with low-latency gaming grade wireless or switch to universal Bluetooth for total wireless flexibility
MIN WEIGHT
G309 LIGHTSPEED is built for marathon play sessions, with a lightweight 86g design (when powered by a single AA battery) that allows for less strain, improved comfort, and more enjoyable play. Shave off even more weight and optimize your game by ditching the AA battery by pairing with POWERPLAY Wireless Charging System for an even lighter weight 68g.
MAX SPEED
LIGHTFORCE hybrid switches merge the best of optical and mechanical switch designs, for the ultimate combo of speed and tactility. The LIGHTFORCE switches in G309 LIGHTSPEED deliver optical click detection at the speed of light, for a virtually instant reaction time, with the mechanical feel and actuation feedback that gives you confidence with every click.
MIN LATENCY
The HERO 25K sensor in G309 LIGHTSPEED connects you to every movement between your mouse and the game-with sub-micron precision. A 10x improvement in power efficiency makes your battery life last even longer and 400+ IPS velocity tracking creates pinpoint accuracy and precision with zero smoothing, filtering, or acceleration.
MAX BATTERY
G309 LIGHTSPEED was designed as the ultimate copilot to the marathon gaming session. Play for 300+ hours on a single AA battery or ditch the battery completely and pair with POWERPLAY wireless charging system for virtually unlimited charge. Focus on play-not your battery life.
MAX PLAY
G309 LIGHTSPEED features six programmable buttons that are fully customizable through G HUB, giving you the freedom to optimize the mouse to your play style.
TWO WAYS TO POWER YOUR PLAY | POWERPLAY
G309 LIGHTSPEED and POWERPLAY are a duo designed for optimized play. When paired with the POWERPLAY wireless charging system, you can ditch the battery completely-shaving it down to an impressively lightweight 68g, with unlimited power for virtually endless game sessions.
AA BATTERY
A single AA battery powers G309 LIGHTSPEED for 300+ hours of gameplay with continuous movement and a lightweight 86g design for optimized comfort, speed, and flexibility.
Tech Specs
| Width | 2.5" |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Length | 4.7" |
| Brand Name | Logitech G |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | LIGHTSPEED |
| Product Name | G309 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse with LIGHTFORCE Switches |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Color | Black |
| Product Model | G309 |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Series | G |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>G309 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse with LIGHTFORCE Switches</li><li>LIGHTSPEED USB Receiver</li><li>USB Cable Extender</li><li>Grip Stickers</li><li>AA Battery</li><li>User Documentation</li></ul> |
| Product Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Assembly Required | No |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Movement Detection | HERO 25K |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 3.03 oz |
| Battery Size Supported | AA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 910-007197 |
| Maximum Battery Run Time | 12.5 Day |
| Pointing Device Features | Lightweight |
| Movement Resolution (dpi) | 25600 |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Number of Programmable Buttons | 6 |
| Operating System Compatibility | iOS 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in MICE from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand

G240 CLOTH GAMING MOUSEPAD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


