FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
Key Features
- ScanSnap Manager is also available
- Intuitive 4.3 inch Touch Screen
- Scans 30 sheets per minute in color-duplex mode
- 50 page automatic document feeder
- Boots within seconds of opening the cover with Fast Startup
- Scan documents, business cards and long receipts with the attachable Receipt Guide
- Scan envelopes, plastic cards, folded A3 documents, and documents with sticky notes with Manual Scan
- ScanSnap Home organizes scanned files on PC and Mac
- ScanSnap Cloud links ScanSnap to the most popular cloud services, like Dropbox, Evernote, Google Drive, OneDrive, Box, and more
- Cleans-up images without the need for rescanning with Streak Reduction
- Conveniently connect with USB cable or by Wi-Fi
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fujitsu Computer Products of America, Inc. is excited to announce the new ScanSnap iX1500, the next generation model from the popular ScanSnap line of personal document scanners. The ScanSnap iX1500 is equipped with a user-friendly 4.3 inch touch screen interface for enhanced usability and functionality. With Access Point Connect and Direct Connect modes, users can place the scanner anywhere that is most convenient for them. This intuitive scanner also comes with the new ScanSnap Home software, which combines all of the popular functions of our business card, receipt, and document management applications into one interface for easier management and editing.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6" |
| Width | 6.3" |
| Height | 11.5" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A3 - 11.69" x 16.54" |
| Media Type | Envelope |
| Scan Color | Color |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Product Line | ScanSnap |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Name | ScanSnap iX1500 Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | iX1500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>ScanSnap iX1500 Sheetfed Scanner </li> <li>Welcome Guide</li> <li>Safety Precautions</li> <li>AC Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>USB 3.1 Type-B Cable</li> <li>Receipt Guide</li> <li>Nuance License</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PA03770-B005 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


