
FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
FUJITSU SCANSNAP IX1500 SHEETFED SCANNER 600 DPI OPTICAL
Key Features
- ScanSnap Manager is also available
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ScanSnap IX1500 Wi-Fi Cloud-Enabled Document Scanner (Black)
The ScanSnap iX1500 Document Scanner now available in a new black-on-black color option.
The ScanSnap iX1500 is equipped with a user-friendly 4.3 inch touch screen interface for enhanced usability and functionality. With Access Point Connect and Direct Connect modes, users can place the new scanner anywhere that is most convenient for them. The new intuitive scanner also comes with new ScanSnap Home software that combines all the popular functions of our business card, receipt, and document management apps into one interface for easier management and editing.
ScanSnap iX1500 features:
- Intuitive 4.3 inch Touch Screen
- Scans 30 sheets per minute in color-duplex mode
- 50 page automatic document feeder
- Ready within seconds of opening the cover with Fast Startup
- Scan documents, business cards and long receipts with the attachable Receipt Guide
- Scan envelopes, plastic cards, folded A3 documents, and documents with sticky notes with Manual Scan
- ScanSnap Home organizes scanned files on PC and Mac
- ScanSnap Cloud links ScanSnap to the most popular cloud services, like Dropbox, Evernote, Google Drive, OneDrive, Box, and more
- Cleans-up images without the need for rescanning with Streak Reduction
- Conveniently connect with USB cable or by Wi-Fi
- Supports 2.4 and 5 GHz capable routers
- Automatic paper size detection, automatic color detection, automatic cropping, blank page deletion and de-skew
PC features:
- Scan directly to Microsoft® Word, Excel and PowerPoint® using ABBYY FineReader for ScanSnap™
- Bundled with ScanSnap Home and Nuance Power PDF Standard software
Mac features:
- Scan directly to Microsoft® Word, Excel and PowerPoint® using ABBYY FineReader for ScanSnap™
- Bundled with ScanSnap Home and Nuance PDF Converter for Mac software
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A3 - 8.27" x 11.69" |
| Media Type | Receipt |
| Scan Color | Grayscale |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Product Line | ScanSnap |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Name | Scansnap ix1500 Touch Screen Scanner for Pc and Mac (Black) |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | IX1500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Scansnap ix1500 Touch Screen Scanner for Pc and Mac (Black)</li> <li>Welcome Guide</li> <li>Safety Precautions</li> <li>AC Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>USB Cable</li> <li>Receipt Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | India |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03770-B315 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SC-ADF from FUJITSU - SOURCING and similar brands

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


