
FP156WW PRIVACY SCREEN 15.6 FOR 15.6 IN LAPTOP
FP156WW PRIVACY SCREEN 15.6 FOR 15.6 IN LAPTOP
Key Features
- Limits viewing angle to +/- 30°, hiding personal or confidential information from anyone trying to look from the side
- Reduces harmful blue light by up to 30%
- Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape
- Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
- Reversible with matte and glossy viewing options
- Protects the monitor screen from scratches and damage
- Cleaning cloth included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kensington® was the top selling privacy filter brand in the US retail channel between September 2022 and May 2024.
Limited Viewing AngleNarrows the field of vision on the screen to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach, which is important both in the office or in a public setting
Blue Light ReductionFilters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns
Installation OptionsThe privacy screen can be mounted either with the included frameless tab holders that attach to the edges of your monitor, letting you quickly and easily insert or remove the privacy screen, or you can mount it with double-sided tape that adheres directly to the screen for a cleaner look
Anti-Reflective CoatingReduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity
Reversible ViewingOne side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The anti-glare/matte surface uses a special antimicrobial film coating that prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film.
Antimicrobial CoatingSpecial film coating (matte side only) prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film.
TAA-CompliantReady for use in U.S. Federal Government institutions and organizations.
Scratch ResistantA resilient, scratch-resistant surface* that can withstand contact with something as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection.
Touchscreen CompatibleOur privacy screen filters work with laptops and monitors with touchscreen functionality.
ISO/IEC 27001 Annex A ControlsUsing this product can help mitigate the risk to your organization in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls
Military-Grade ProtectionMeets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards.
Tech Specs
| Width | 135.43" |
|---|---|
| Height | 76.57" |
| Features | Anti-bacterial |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Damage Resistant |
| Reversible | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | FP156W9 Privacy Screen for Laptops (15.6" 16:9) - TAA |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | Privacy Screen Filter |
|---|---|
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Surface Finish | Matte |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li>FP156W9 Privacy Screen for Laptops (15.6" 16:9) - TAA</li><li>Frameless Tab Holders</li><li>Double-sided Tape</li><li>Cleaning Cloth</li></ul> |
| Surface Hardness | 2H |
| Screen Attachment | Double-sided Tape |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Manufacturer Part Number | K55784WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands

PRO FIT WIRELESS DESKTOP SET LP LOW-PROFILE

SLIM PORTABLE COMBINATION LOCK FOR STANDARD SLOT
MICROSVR GEN10 NHP SFF CONVERTER KIT PL=LA
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


