
FLOATING WALL-MOUNTED AV SHELF FOR UNDER TV AV EQUIPMENT
FLOATING WALL-MOUNTED AV SHELF FOR UNDER TV AV EQUIPMENT
Key Features
- FLOATING WALL MOUNT AV SHELF: 5mm thick black tempered glass shelf (14.2x9.8in / 36x25cm) with an unobstructed surface ideal for organizing AV components (e.g., video conferencing devices or AV receiver) under or above a TV in a boardroom or office
- HEIGHT ADJUSTABLE: Shelf is height adjustable along the 6.3-inch (161mm) wall mount bracket, allowing the shelf height to be customized to the specific setup and accommodate various AV equipment sizes and configurations
- DURABLE DESIGN: Supported by a steel bracket, the shelf supports up to 15.4lbs (7kg) while remaining stable and secure; Aluminum wall bracket is sturdy and lightweight for easier installation; Tempered glass is more resisitant to scratches and shattering
- INSTALLATION: Mount the shelf's bracket to a single wall stud or a concrete wall (wood screws and concrete anchors are included); All hardware for installation and a quick-installation guide are included in the box
- CABLE MANAGEMENT: Cutouts along each side of the wall mount bracket, allowing for optimal cable positioning; Pre-scored knockouts on the top and bottom caps provide additional cable management options
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The floating wall mount AV shelf features a 5mm thick black tempered glass shelf, providing an unobstructed surface ideal for organizing AV components under or above a TV or display.
Ease of Installation and Adjustment
The shelf's bracket mounts to a single wall stud or a concrete wall, with all necessary hardware for installation on a wooden stud or concrete wall, as well as a quick-installation guide, included.
The shelf is height adjustable along the 6.3-inch (161mm) wall mount bracket, allowing for customization to accommodate various AV equipment sizes and configurations, such as video conferencing equipment or an AV receiver.
Durable Design
Supported by a steel bracket, the shelf can support up to 15.4 lbs (7kg). The aluminum wall bracket is sturdy yet lightweight for easier installation, while the tempered glass shelf is more resistant to scratches and shattering than traditional glass.
Cable Management
Cutouts along each side of the wall-mount bracket and pre-scored knockouts on the top and bottom caps provide additional options for cable positioning.
Tech Specs
| Width | 9.80" |
|---|---|
| Height | 8.50" |
| Length | 14.20" |
| Features | Easy to Install |
| Thickness | 196.85 mil |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Shatter Resistant |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mounting Shelf |
| Product Type | Mounting Shelf |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Device Supported | TV |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Glass Shelf</li><li> 1 x Support Brackets</li><li> 1 x Wall Bracket</li><li> 2 x Side Covers</li><li> 2 x M4x6mm Screws</li><li> 2 x M5x14mm screws</li><li> 4 x M6x8mm Screws</li><li> 3 x Wall Mounting Screws</li><li> 3 x Wall Anchors</li><li> 2 x Endcaps</li><li> 1 x Mounting Plate, Large</li><li> 1 x Mounting Plate, Small</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Aluminum |
| Application/Usage | Stud |
| Height Adjustable | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Maximum Load Capacity | 15.40 lb |
| Manufacturer Part Number | 1B-WALL-MOUNT-SHELF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TVACCS from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






