
FLOATING WALL-MOUNTED AV SHELF FOR UNDER TV AV EQUIPMENT
$31.44
2PORT HIGH RESOLUTION VGA VIDEO SPLITTER 350 MHZ
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 3.1" |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Length | 7.1" |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port High Resolution VGA Video Splitter - 350 MHz |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>2 Port High Resolution VGA Video Splitter - 350 MHz</li> <li>4 x Rubber feet</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Weight (Approximate) | 12.90 oz |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Additional Information | <ul><li>Allows one computer to provide simultaneous displays on 2 different monitors</li><li>Daisy chainable for almost unlimited expansion</li><li>Built-in video amplifier boosts the signal to allow a cable length of up to 210 ft or 65m</li><li>Uses standard monitor extension cables (StarTech coaxial VGA cables recommended for best picture quality)</li><li>DDC compatible (all other monitors must be able to support the highest video resolution of the DDC-type monitor connected to Video Out 1)</li><li>Enclosure: Metal</li></ul> |
| Maximum Video Bandwidth | 350 MHz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST122PRO |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15 Class A</li><li>CE Mark</li></ul> |
| Maximum Operating Distance | 213.25 ft |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
More in TVACCS from STARTECH.COM and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.