California Proposition 65 Warning
FIXED MOUNTED BARCODE SCANNER USB/RS232 2D
FIXED MOUNTED BARCODE SCANNER USB/RS232 2D
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Features CMOS image sensor
- Laser-free design provides high-performance scanning without the risk of eye injury
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso Nuscan 4400T is a USB 2D fixed mounted barcode scanner designed to deliver superior scanning performance. Its fixed mount position and automatic scanning feature make it perfect for use in retail, manufacturing, and logistics industries. Equipped with a 2D scanning engine, this scanner can quickly and accurately read all types of barcodes, including QR codes and Data Matrix codes. With a long scanning range, it can capture barcodes from a distance, reducing the need for manual scanning. Whether you need to scan barcodes on products, packages, or shipping labels, the Adesso Nuscan 4400T is a reliable and efficient solution.
Fixed Mount Position
Perfect for Medical equipment, airports, and restaurants that require a fixed position to be able to scan quickly and efficiently.
Superior Scanning Performance
Equipped with its CMOS sensor the device has a motion tolerance of 24 inches per second, offering fast and accurate scanning results.
2D Scanning Engine
The 2D scanning engine offers the decoding capability for 2D barcodes like PDF417, Data Matrix, QR Code, and MicroQR as well as common 1D barcodes.
Long Scanning Range
The 2D CMOS decoding engine is able to scan barcodes up to 12 inches in scan depth.
Tech Specs
| Width | 2" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 2.2" |
| Brand Name | Adesso |
| Form Factor | Fixed Mount |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | NuScan |
| Product Name | NuScan 4400T USB 2D Fixed Mounted Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Input Current | 13 mA |
| Product Model | 4400T |
Show all 36 specsShow fewer
| Scanner Range | Long Range |
|---|---|
| Depth of Field | <p> 0-12 inches (@20mil EAN-13, PC 100%)</p> |
| Host Interface | USB |
| Product Family | NuScan |
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Package Contents | <ul> <li>NuScan 4400T USB 2D Fixed Mounted Barcode Scanner</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Library |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scanning Distance | 12" |
| Platform Supported | Mac |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Weight (Approximate) | 2.96 oz |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 70° |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN4400T |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:<br /></b></p> <ul> <li>EAN-8</li> <li>EAN-13</li> <li>EAN-13 2 add-on</li> <li>EAN-13 5add-on</li> <li>ISSN</li> <li>ISBN</li> <li>UPC-A</li> <li>UPC-E</li> <li>Code 11</li> <li>Code 32</li> <li>Code 39</li> <li>Code 93</li> <li>Code 128</li> <li>Codabar</li> <li>Industrial 2 of 5</li> <li>Interleaved 2 of 5</li> <li>Matrix 2 of 5</li> </ul> <b>2D:<br /></b> <ul> <li>PDF417</li> <li>MicroQR</li> <li>Data Matrix</li> <li>QR</li> </ul> <p></p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-PS from ADESSO INNOVATION - POS and similar brands
BT-RING WEARABLE BARCODESCANNER 2.4G 2D
DEMO SP7208 SINGLE PLANE VERTICAL MULTI-INTERFACE AUX PORT

ZEBRA DS4308 SYMBOL BARCODE
More from ADESSO INNOVATION - POS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



