EXTRA WIDE MNTR STAND PROVIDES AMPLE STOR FOR FULL SIZE KEYBOARD
EXTRA WIDE MNTR STAND PROVIDES AMPLE STOR FOR FULL SIZE KEYBOARD
Key Features
- Ergonomic Design: Designed to improve employee wellness and increase productivity, the stand elevates the monitor to promote a healthy posture and optimize comfort for the eyes, neck and shoulders.
- Extra Wide Platform: Supports larger monitors (up to 32") and provides ample room to store a full-size keyboard, accessories and/or papers underneath for a tidy desktop (storage dimensions: 20.2"x10.2"x4.3").
- Solid Steel Base: Offers stylish look for the modern office and durable support for monitors, iMac, and all-in-one PC's up to a maximum load of 44 lbs.
- Simple Setup: Provides a one-step process from box to use with no additional tools required.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ergonomic Design
Designed to improve employee wellness and increase productivity, the stand elevates the monitor to promote a healthy posture and optimize comfort for the eyes, neck and shoulders.
Extra Wide Platform
Supports larger monitors (up to 32") and provides ample room to store a full-size keyboard, accessories and/or papers underneath for a tidy desktop (storage dimensions: 20.2"x10.2"x4.3").
Solid Steel Base
Offers stylish look for the modern office and durable support for monitors, iMac, and all-in-one PC's up to a maximum load of 44 lbs.
Simple Setup
Provides a one-step process from box to use with no additional tools required.
The Kensington Extra Wide Monitor Stand combines a durable and stylish design with the ergonomic benefits of raising your monitor height. The extra wide platform offers an organized working environment with plenty of space underneath to store a full-size keyboard and accessories. The steel base elevates your monitor to an optimal viewing height to promote a healthy posture and increase productivity. An essential monitor riser for modern offices focused on employee wellness. Supports iMac and external monitors up to 32" and 44lbs.
- Promotes healthy posture
- Ample storage for full-size keyboard
- Support for monitors/all-in-ones up to 44lbs
- No additional tools required
Tech Specs
| Depth | 11.40" |
|---|---|
| Width | 25.33" |
| Height | 2.40" |
| Features | Durable |
| Brand Name | Kensington |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | Extra Wide Monitor Stand |
| Product Type | Monitor Stand |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Accessories |
Show all 18 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Manufacturer Part Number | K55726WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
Related Products
More in MNTR-L from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands
FP156W10 LAPTP PS 15.6IN 16:10 HC
FP140W10 LPTP PVCY SCN 14IN 16:10 ES

FP140W9 LAPTP PRVCY SCN 14IN 16:9 ES
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.