
EPSON POWERLITE L265F PROJECTOR
EPSON POWERLITE L265F PROJECTOR
Key Features
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- 4600 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every color and pixel preserved
- The 2,500,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bring vibrant, detailed displays to conference rooms, restaurants, lobbies and more with the PowerLite® L265F lamp-free laser display. Designed to maximize visibility for impactful presentations, this sleek projector delivers bright, sharp, colorful 1080p images with 4,600 lumens of color and white brightness1. Engineered for convenience, it features a sleek, black exterior to seamlessly blend into black ceilings, an image size that's up to 16x larger than a 75" flat panel display and a 20,000-hour, virtually maintenance-free laser light source2 for simple and reliable performance. Capable of projecting onto nearly any surface, this compact, high-performance solution makes it easy to create and display eye-catching signage for a variety of applications using the built-in media player. The PowerLite L265F offers wireless connectivity with casting capability3 for convenient content sharing-and includes free downloadable Epson® Projector Content Manager software4 for dynamic digital signage design.
- Best-in-Class Color Brightness5; 4,600 lumens1
- 1080p resolution at an exceptional value; project images up to 310'' diagonal
- High contrast ratio up to 2,500,000:1 (Dynamic Contrast: On)
- No lamps to replace ever with solid-state laser light source
- Free downloadable Epson Projector Content Manager software and creative app4
Best-in-Class Color Brightness5 with 3-chip 3LCD technology
4,600 lumens of color and white brightness1
No lamps to replace ever
Solid-state, 20,000-hour, virtually maintenance-free laser light source2
Incredible image quality
High Definition 1080p resolution at an exceptional value
Create amazing effects and experiences
Built-in media player with Epson Projector Content Manager software4 includes templates, effects, color filters and customizable options; playlist and playback functions allow for seamless content management for single or multiple PowerLite projectors
High dynamic contrast ratio
Up to 2,500,000:1
Epson® Creative Projection App4 for iOS® devices
Lets you easily create custom content and upload and playback content directly from the projector
Easily project wall-sized images up to 310'' diagonal - built-in edge blending and split screen6 features for easy, scalable projection
360-degree placement capabilities - easily mount or place the projector in any position, from landscape to portrait
Easily manage your fleet - configure, monitor and control up to 2,000 networked projectors at once with the free Epson Projector Management software4
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.1" |
| Width | 12.8" |
| Height | 11.7" |
| Lamp Type | Laser |
| Brand Name | Epson |
| Form Factor | Tabletop |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.6x |
| Product Line | PowerLite |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Name | PowerLite L265F 1080p 3LCD Lamp-Free Laser Display with Built-In Wireless |
|---|---|
| Product Type | 3LCD Projector |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | L265F |
| Contrast Ratio | 2,500,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite L265F standard-throw laser projector</li> <li>Projector remote control</li> <li>Two (2) AA batteries (for remote)</li> <li>Power cord</li> <li>HDMI Cable</li> <li>Cable cover</li> </ul> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Presentation |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Front |
| Batteries Included | Yes |
| Output Scan Format | 1080p |
| Maximum Focal Length | 29.10 mm |
| Minimum Focal Length | 18.20 mm |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V11HA72120 |
| Standard Mode Brightness | 4600 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.83 ft |
| Operating Power Consumption | 272 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
