
EPSON POWERLITE 994F PROJECTOR WIFI MIRACAST 4100L1080P WHITE
EPSON POWERLITE 994F PROJECTOR WIFI MIRACAST 4100L1080P WHITE
Key Features
- Uses the 3LCD technology for uncompromising and powerful display
- 4100 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colors
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every color and pixel preserved
- The 16,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bring lesson plans to the big screen with the PowerLite®994F projector. Featuring state-of-the-art 3-chip 3LCD technology, this 4,100-lumen Full HD 1080p projector creates large and vibrant classroom displays with uncompromising image quality-even in well-lit environments. The PowerLite 994F maximizes collaboration and engagement with built-in Wi-Fi®6/6E wireless networking and screen mirroring via Apple®AirPlay®, Miracast®, or Epson iProjection™. These convenient features allow teachers and students to share screens wirelessly without being physically tethered to the display-promoting a more interactive and engaging learning environment. Designed for ease of use, the projector features 1.6x optical zoom, horizontal and vertical keystone and more for seamless installation.
- Built-in Wi-Fi 6/6E networking
- 4,100 lumens of color and white brightness
- Full HD 1080p resolution for sharp, vivid displays
- Easy, streamlined installation
- Supports Apple AirPlay 2
- Supports a variety of aspect ratios; image size up to 300''
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 11.1" |
| Width | 12.2" |
| Height | 3.5" |
| Lamp Type | UHE |
| Brand Name | Epson |
| Lamp Power | 230 W |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | White |
| Graphic Mode | Full HD |
Show all 52 specsShow fewer
| Installation | Ceiling Mount |
|---|---|
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.6x |
| Product Line | PowerLite |
| Product Name | PowerLite 994F Full HD 1080p Classroom Projector With Built-in Wireless |
| Product Type | 3LCD Projector |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | 994F |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li>PowerLite 994F projector</li><li>Power cord</li><li>Projector remote control</li><li>Batteries</li><li>Quick Setup Sheet</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| White Brightness | 4100 lm |
| Application/Usage | Room |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Projection Method | Rear |
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Batteries Included | Yes |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Focal Length | 29.10 mm |
| Minimum Focal Length | 18.20 mm |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 6500 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 17000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | V11HB60020 |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.33 ft |
| Maximum Projection Distance | 46.88 ft |
| Minimum Diagonal Image Size | 31" |
| Minimum Projection Distance | 34.65" |
| Operating Power Consumption | 349 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
