
EPSON POWERLITE 805F LASER DISPLAY PROJ BLACK
EPSON POWERLITE 805F LASER DISPLAY PROJ BLACK
Key Features
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- 5000 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every color and pixel preserved
- Up to 2,500,000:1 contrast ratio
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Create a one-of-a-kind experience with this powerful, ultra short-throw projector.
Captivate your audience with vibrant, incredible signage displays using the PowerLite 805F ultra short-throw laser projector. Offering 5,000 lumens of brightness and Full HD 1080p technology, the PowerLite 805F transforms a variety of spaces with vibrant, true-to-life images up to 130" diagonal. Ideal for in-store displays, gallery walls, restaurant décor and more, this versatile ultra short-throw digital signage projector easily delivers sharp, colorful images, even in small spaces, and includes comprehensive content management software for customizing displays with unique creative effects. Plus, with a virtually maintenance-free, 20,000-hour optical laser light source engine with no lamps to replace, projecting eye-catching signage has never been more convenient.
- 5,000 lumens of color and white brightness
- Full HD 1080p resolution; project up to 130"
- 20,000-hour laser light engine with no lamps
- HDMI connections, HDBaseT and optional 5GHz wireless connectivity
- Built-in edge blending and split screen features for easy, scalable projection
- Content management software and creative content app for easy creation and management of content for digital signage
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 17.7" |
| Width | 18.1" |
| Height | 9" |
| Lamp Type | Laser |
| Brand Name | Epson |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| Form Factor | Tabletop |
| Color Family | Black |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Epson Corporation |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Line | PowerLite |
|---|---|
| Product Name | PowerLite 805F 3LCD Projector |
| Product Type | 3LCD Projector |
| Product Color | Black |
| Product Model | 805F |
| Contrast Ratio | 2,500,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite 805F 3LCD Projector</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Projector Remote Control</li> <li>2x AA Batteries</li> <li>Cable Cover</li> <li>6' Power Cord</li> </ul> |
| Application/Usage | Class Room |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Front |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Focal Length | 3.90 mm |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V11H923620 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 10.83 ft |
| Maximum Projection Distance | 10.83 ft |
| Minimum Projection Distance | 65" |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
