
EPSON POWERLITE 770F PROJECTOR
EPSON POWERLITE 770F PROJECTOR
Key Features
- Uses the 3LCD technology for uncompromising and powerful display
- 4100 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- Up to 2,500,000:1 contrast ratio
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The large, easy-to-read HD display for dynamic classroom environments.
Captivate and inspire students with the eye-catching, easy-to-read display of the PowerLite 770F. With its intelligent ultra short throw design, the dynamic PowerLite 770F delivers stunning HD images up to 150"-which is 2.4 times larger than a 75" flat panel-and can be easily seen from nearly anywhere in the classroom. Engineered for reliability, this incredibly bright 4,100-lumen display has a 20,000-hour, virtually maintenance-free laser light source, which means there are no lamps to purchase or replace-ever. Providing wireless connectivity with casting capability and convenient split screen functionality, the PowerLite 770F makes it easy for teachers and students to display up to four screens simultaneously. With its convenient Wake-On Sync function, the PowerLite 770F is ready to display in seconds, while supporting 16:9 as well as ultra wide 21:9 and 16:6 aspect ratios. Offering the flexibility to display on existing whiteboards, the versatile PowerLite 770F delivers even more value by allowing teachers to retain valuable whiteboard space when not in use.
- Best-in-Class Color Brightness; 4,100 lumens.
- Full HD 1080p resolution for exceptional image quality.
- No lamps to replace ever with solid-state laser light source.
- Convenient ultra short throw design.
- 16:9 display with additional support for ultra wide 21:9 & 16:6.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 6.5" |
| Width | 14.1" |
| Height | 15.6" |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Brand Name | Epson |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Optical Zoom | 1.4x |
| Product Line | PowerLite |
| Product Name | PowerLite 770F 1080p 3LCD Ultra Short Throw Lamp-Free Laser Display |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Type | 3LCD Projector |
|---|---|
| USB Playback | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | 770F |
| Contrast Ratio | 2,500,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PowerLite 770F</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Projector Remote Control</li> <li>2x AA Batteries</li> <li>6' Power Cord</li> <li>Projector Feet</li> </ul> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Class Room |
| Country of Origin | China |
| Projection Method | Front |
| Batteries Included | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 21:9 |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Weight (Approximate) | 13 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V11HA79020 |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| Operating Power Consumption | 277 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Additional Warranty Information | 3-year projector limited warranty or 20,000 hours, whichever comes first |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
