
EPSON POWERLITE 1290 PROJECTOR WIFI MIRACST 4100L 1080P BLACK
EPSON POWERLITE 1290 PROJECTOR WIFI MIRACST 4100L 1080P BLACK
Key Features
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- 4100 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every color and pixel preserved
- The 16,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enhance meetings with seamless casting support and advanced wireless networking.
Deliver engaging presentations, video and more with the PowerLite®1290 projector. Featuring state-of-the-art 3-chip 3LCD technology, this powerful projector provides 4,100 lumens of color and white brightness and Full HD 1080p resolution to display large, bright, high-quality images-even in well-lit environments. Designed for modern meeting spaces, the PowerLite 1290 maximizes collaboration and engagement with built-in Wi-Fi®6/6E wireless networking and screen mirroring via Apple®AirPlay®3, Miracast®, or Epson iProjection™. These convenient features allow users to present wirelessly from virtually anywhere in the meeting room without being limited by cable length. Ideal for a variety of business applications, the PowerLite 1290 offers fast, simple installation.
- Built-in Wi-Fi 6/6E networking
- 4,100 lumens of color and white brightness
- Full HD 1080p resolution for sharp, vivid displays
- Easy, streamlined installation
- Supports a variety of aspect ratios; image size up to 300''
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 11.1" |
| Width | 12.2" |
| Height | 3.5" |
| Lamp Type | UHE |
| Brand Name | Epson |
| Lamp Power | 230 W |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | Black |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Epson Corporation |
Show all 48 specsShow fewer
| Optical Zoom | 1.6x |
|---|---|
| Product Line | PowerLite |
| Product Name | PowerLite 1290 Full HD 1080p Meeting Room Projector with Built-in Wireless |
| Product Type | 3LCD Projector |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | 1290 |
| Contrast Ratio | 16,000:1 |
| Product Family | PowerLite |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li>PowerLite 1290 Full HD 1080p Meeting Room Projector with Built-in Wireless</li><li>Power cable</li><li>Projector Remote control </li><li>Batteries</li><li>Quick Setup Sheet</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| White Brightness | 4100 lm |
| Application/Usage | Business |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Rear |
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Batteries Included | Yes |
| Output Scan Format | 1080p |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Focal Length | 29.10 mm |
| Minimum Focal Length | 18.20 mm |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 5500 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 12000 Hour |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | V11HB59220 |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.33 ft |
| Maximum Projection Distance | 46.88 ft |
| Minimum Diagonal Image Size | 31" |
| Minimum Projection Distance | 34.65" |
| Operating Power Consumption | 349 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from EPSON - PROJECTORS and similar brands


POWERLITE 118 PROJECTOR
POWERLITE W49 PROJECTOR

POWERLITE 119W PROJECTOR
More from EPSON - PROJECTORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
