
ELPSP02 ACTIVE SPEAKER
ELPSP02 ACTIVE SPEAKER
Key Features
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with Epson ELPSP02 Speaker System
- 2.0 speaker configuration for convenience and space efficiency with optimal performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Engage your classroom with 30 W of powerful sound with this speaker set. Use the ELPSP02 active speakers (with built-in amplifiers) to enable all students in the room to clearly hear your lesson, enhancing the learning experience. The ELPSP02 speakers can be easily mounted on the wall and can be used with any Epson projector with or without the PowerLite Pilot.
Tech Specs
| Depth | 9.1" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 5.6" |
| Controls | Bass |
| Features | Bass Reflex |
| Recycled | Yes |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | Epson |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | ELPSP02 Speaker System |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Speaker System |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Color | White |
| Product Model | ELPSP02 |
| Package Contents | <ul><li>ELPSP02 Speaker System</li><li>External AC Power Adapter with Power Cord</li><li>Wall Mount Brackets</li><li>Speaker Cable</li><li>User's Guide</li><li>Warranty Statement</li></ul> |
| RMS Output Power | 30 W |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | V12H467020 |
| Maximum Speaker Impedance | 8 Ohm |
| Standby Power Consumption | 700 mW |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Operating Power Consumption | 45 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Number of Analog Audio Inputs | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SPKR from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT and similar brands


S-150 2PC USB DIGITAL SPEAKERS BUILT-IN CONTROLS

S-150 STEREO SPEAKERS LAT/MX

SPK USB SPKBAR 10W MOUNTS TO BOTTOM-VOL CONTROL-MUTE
More from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT
Other products available from this brand

AIR FILTER S11 VS LINE 1221 1261W

SOFT TRAVEL CASE FOR HC2150 PROJECTOR

REPLACEMENT LAMP FOR U50 PROJECTOR

215W REPL LAMP FOR PL 520 530 525W 535W BL 536WI
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.